12. ledna 2016 21:07 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Cena americké ropy se propadla pod 30 dolarů. Poprvé po dvanácti letech

Zásobníky, v nichž Správa státních hmotných rezerv skladuje strategické... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zásobníky, v nichž Správa státních hmotných rezerv skladuje strategické... | foto: Archiv SSHRLidovky.cz

LONDÝN/NEW YORK Cena americké lehké ropy West Texas Intermediate se v úterý poprvé od prosince 2003 propadla pod hranici třiceti dolarů za barel. Od začátku roku již ceny ropy klesly asi o dvacet procent, což analytiky nutí urychleně snižovat cenové předpovědi. Investoři mezitím zvyšují sázky na další pokles cen.

Ropa West Texas Intermediate (WTI) zlevnila až na 29,93 dolaru za barel. Později část ztrát smazala a kolem 20:20 SEČ se prodávala za zhruba 30,20 dolaru . Proti pondělí tak vykazovala pokles asi o čtyři procenta. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu ztrácela zhruba tři procenta a pohybovala se kolem 30,60 dolaru za barel. Předtím sestoupila až na 30,34 dolaru.

Trh od počátku roku sráží přetrvávající nadprodukce, ale také obavy o vývoj čínské ekonomiky, která je po Spojených státech druhým největším spotřebitelem ropy na světě. Obavy ohledně Číny se odrážejí také na akciových trzích, které zažívají letos výrazný propad. V úterý se ale čínské akcie stabilizovaly.

S vyhlídkou slabé poptávky přitom kontrastují vysoké dodávky suroviny na trh, které vedou ke stále vyššímu převisu nabídky nad poptávkou a ke zvyšování zásob. Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) opakovaně odmítla podpořit ceny omezením těžby. Navíc se předpokládá, že vývoz ropy z Íránu v letošním roce v důsledku odvolání mezinárodních sankcí výrazně poroste.

Tento týden už snížily odhad vývoje cen ropy na letošní rok banky Barclays, Macquarie, Bank of America Merrill Lynch, Standard Chartered nebo Société Générale. Nejpesimističtější je podle agentury Reuters Standard Chartered, která předpověděla, že ceny by mohly spadnout až k deseti dolarům za barel.

Na trhu prý není žádný zásadní faktor, který by propad zastavil. Propad na úroveň dvaceti dolarů předpovídají Morgan Stanley, Goldman Sachs, Citigroup a Bank of America Merrill Lynch.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!