9. února 2017 16:10 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Cenu zákazníci nemusí vidět na displeji, tvrdí inspekce. Prodejci si oddychli

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Podnikatelům, kteří nebudou mít na EET pokladně displej zobrazující zákazníkům cenu markovaného zboží, pokuta od České obchodní inspekce nehrozí. Úřad tvrdí, že jej v posledních dnech zaplavily dotazy, zda budou inspektoři pokutovat prodejce, pokud by jejich pokladna nebyla vybavena zákaznickým displejem umožňujícím spotřebitelům kontrolovat markované položky.

Podnikatelé tak údajně reagují na nedávnou zprávu Hospodářské komory. V ní se uvádí, že podle zákona o ochraně spotřebitele by pokladna měla být vybavena displejem, který umožní zákazníkům kontrolovat markované položky.

U některých EET zařízení přitom displej chybí. „Tato informace není správná, podnikatelům totiž za chybějící zákaznický display pokuta od České obchodní inspekce nehrozí,“ uvedl mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Inspekce dodala, že dle zákona o ochraně spotřebitele povinnost prodávajícího při markování zboží na pokladně průběžně poskytovat zákazníkovi informaci o cenách jednotlivých položek a celkovém průběžném součtu ceny nevyplývá.

I když podle Hospodářské komory povinnost zákaznického displeje opravdu nevyplývá přímo z žádného ustanovení zákona o ochraně spotřebitele, je na prodávajícím, zda zákazníkům umožní již v průběhu markování koupených výrobků kontrolovat správnost účtované ceny a tím i snadnější nápravu případné nesprávnosti v účtování, či zda tuto možnost zákazník získá až po ukončení účtování nákupu a obdržení dokladu o zakoupení. Pak ale může být náprava případného nesprávného účtování složitější a zdlouhavá.

„Doporučujeme tedy především těm, kteří si v rámci EET pořizují nové pokladní řešení, aby důsledně zvážili zákaznického displeje jako přímé funkcionality nebo možného rozšíření pokladního řešení,“ řekl dnes Miroslav Diro z Hospodářské komory.

ČTK