10. února 2012 9:17 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Růst cen se zastavil, benzin i nafta zlevnily

Čerpací stanice. (Ilustrační foto.) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čerpací stanice. (Ilustrační foto.) | foto: Shutterstock

PRAHA Ceny pohonných hmot kromě LPG v uplynulém týdnu dál mírně klesly. Nejprodávanější benzin Natural 95 zlevnil o sedm haléřů na průměrných 36,14 koruny za litr. Motorová nafta byla levnější o deset haléřů na 36,72 koruny za litr, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu.

Benzin Special 91 podle statistiků zlevnil o dva haléře, řidiči ho v průměru kupovali za 35,21 Kč/l. Plyn LPG ve srovnání s předchozím týdnem dále zdražil o haléř na 17,51 Kč/l.

Ceny pohonných hmot, které se v posledních týdnech drží na rekordních úrovních, dlouhodobě sleduje také společnost CCS. Podle jejích pondělních údajů Natural 95 zdražil o haléř na 35,95 koruny za litr. Cena nafty se snížila o dva haléře na 36,63 Kč/l.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle analytika Petra Čermáka ze společnosti Colosseum výraznějšímu zlevnění brání růst distribučních marží, které se vyšplhaly na nadprůměrné úrovně. V dalších dnech by se distribuční marže měly snížit a ceny pohonných hmot budou stagnovat, předpověděl.

Stagnaci cen očekává také analytik Společenství čerpacích stanic Vlado Výborný. "Vliv posilující koruny na ceny benzinu a nafty vyruší zdražení ropy a vyšší ceny na rotterdamské burze," poznamenal.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!