22. prosince 2009 11:23 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ceny počítačů už v příštím roce klesat nebudou

Dítě u notebooku (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dítě u notebooku (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Ceny osobních počítačů v Česku by již v příštím roce neměly tak výrazně klesat jako letos. V rozhovoru pro ČTK to uvedl ředitel počítačové divize české pobočky Hewlett-Packard Petr Kheil.

Letošní pokles průměrné ceny PC kolem deseti až 20 procent podle něj způsobil dramatický nárůst podílu levných netbooků a zároveň průběžné snižování cen klasických notebooků a stolních PC.

V příštím roce by se již podle Kheila podíl netbooků neměl příliš zvyšovat.

"Netbooky se etablovaly jako platná součást nabídky přenosných PC a budou v ní nadále mít svůj nemalý podíl. Zároveň dochází k doplňování nabídky dalšími formáty notebooků mezi velikostí netbooku a tradičního notebooku s 15palcovým displejem," dodal.

Design rozhodne
Podle Kheila poroste v nižších cenových úrovních nabídka lépe vybavených notebooků například s WWAN modulem pro připojení k datovým sítím mobilních operátorů, vysokokapacitními bateriemi, bezpečnostními prvky nebo možností rozšíření o příslušenství upravené pro konkrétního uživatele.

"Důležitým trendem je i nabídka zajímavého designu, která má odezvu u zákazníků nepoužívajících notebook pouze na práci, ale také k reprezentaci anebo zábavě," doplnil.

Největší potenciál růstu v příštím roce vidí šéf HP v segmentu malých a středních firem a u domácností. "Firmy i spotřebitelé se naučili pracovat s financemi daleko obezřetněji, nicméně počítače a především notebooky jsou stále více prostředkem běžné denní potřeby. Trh ještě není plně nasycen a obnova stále probíhá," podotkl.

Na tuzemském trhu by se měl v příštím roce také pozitivně projevit nástup nového operačního systému Windows 7. "Vliv na prodej je a bude pozitivní, a to především v oblasti domácích spotřebitelů a segmentu malých firem, kteří nebudou limitováni případnými migracemi firemních aplikací," uvedl Kheil.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz