Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 4 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Trend: stále roste poste počet Čechů, kteří nejedou na dovolenou do zahraničí

Češi si zajedou raději na chalupu než k moři. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Češi si zajedou raději na chalupu než k moři. | foto: Lidové noviny

PRAHA Rok od roku se poměr domácích a zahraničních turistů v Česku srovnává, Doteď přitom českým rekreačním a ubytovacím zařízením „vládli“ cizinci. Češi tráví dovolenou raději doma než v zahraničí. Může za to například pocit bezpečnějšího prostředí a také jazyková bariéra. Za posledních pět let vzrostl počet domácích turistů o více než 20 %. V poslední době vzrostl i zájem o cyklistické výlety a aktivnější využití dovolené.

Ještě v roce 2014 do ubytovacích zařízení přijelo 7,5 milionů domácích turistů, v loňském roce jich už bylo 9,8 milionů. „Můžeme říct, že má dlouhodobě poptávka po domácím cestovním ruchu mírně rostoucí trend,“ uvedla mluvčí agentury CzechTourism Renata Kasalová.

„Prodeje dovolených v tuzemsku vzrostly v červnu oproti loňsku o 20 %. Nejžádanějším termínem je samozřejmě hned první červencový týden, který nabízí dva dny státních svátků. Současná poptávka ukazuje, že nejvíce na dovolenou vyrážejí Češi v červenci. Mezi nejoblíbenější lokality patří tradičně Krkonoše, jižní Čechy a Šumava, jižní Morava a Český ráj,“ potvrdila ředitelka Slevomatu Marie Havlíčková.

Svoji roli hrají teroristické útoky

„Roste počet domácích turistů, což je dobře. Poměr mezi domácími a zahraničními hosty v hotelech se tak srovnává. Děje se to kvůli růstu cen a bezpečnostní situaci v zahraničí. Česká republika pořád patří k nejbezpečnějším státům,“ řekl pro Lidovky.cz Václav Stárek, prezident Asociace hotelů a restaurací ČR. Zrovna v úterý uplynuly tři roky od teroristického útoku v tuniském letovisku Sousse. Terorista začal z ničeho nic střílet na pláži po turistech kalašnikovem. Policisté ho krátce po útoku zastřelili. Útočník tehdy zabil 38 lidí, většinu z nich tvořili turisté z Velké Británie.

K dalším faktorům pro výběr tuzemské dovolené patří návštěva příbuzných a absence jazykové bariéry.

Nejčastěji Češi přespávají u známých

Domácí turisté jsou nejčastěji ubytováni u příbuzných a známých, konkrétně tuto variantu preferuje 33 % lidí. Až potom následuje ubytování ve vlastním rekreačním zařízení. V hotelu se ubytuje pouze 20 % českých turistů. Vyplývá to z údajů, které má CzechTourism.

„Podle našich poznatků přibližně 44 % českých turistů kombinuje během roku domácí i zahraniční dovolenou a přibližně stejně velká skupina preferuje pouze tuzemskou dovolenou. Výhradně zahraniční dovolenou si vybírá pouze 13 % dotázaných,“ dopnila Renata Kasalová z agentury CzechTourism.

Zvýšený zájem o dovolenou v Česku zaznamenali i v cestovní agentuře TourTrend, která zajišťuje rekreační pobyty na chatách a chalupách. „Zájem zákazníků o naše pobyty je oproti loňsku asi o 20% vyšší a roste již třetím rokem. Je to ale spíše návrat ke starým číslům, neboť domácí cestovní ruch poklesl v dobách končící spotřebitelské krize,“ řekl pro Lidovky.cz spolumajitel firmy TourTrend Marek Meitner.

V poslední době Češi častěji touží po aktivněji stráveném pobytu. „V létě jsou trendem aktivní dovolené, v posledních letech je větší nabídka i poptávka cyklistických pobytů,“ sdělila ředitelka Slevomatu Marie Havlíčková. Nejoblíbenějšími způsoby trávení cest po tuzemsku ale zůstává rekreační turistika, návštěvy památek a historických míst.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...