Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt 3 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Trend: stále roste poste počet Čechů, kteří nejedou na dovolenou do zahraničí

Češi si zajedou raději na chalupu než k moři. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Češi si zajedou raději na chalupu než k moři. | foto: Lidové noviny

PRAHA Rok od roku se poměr domácích a zahraničních turistů v Česku srovnává, Doteď přitom českým rekreačním a ubytovacím zařízením „vládli“ cizinci. Češi tráví dovolenou raději doma než v zahraničí. Může za to například pocit bezpečnějšího prostředí a také jazyková bariéra. Za posledních pět let vzrostl počet domácích turistů o více než 20 %. V poslední době vzrostl i zájem o cyklistické výlety a aktivnější využití dovolené.

Ještě v roce 2014 do ubytovacích zařízení přijelo 7,5 milionů domácích turistů, v loňském roce jich už bylo 9,8 milionů. „Můžeme říct, že má dlouhodobě poptávka po domácím cestovním ruchu mírně rostoucí trend,“ uvedla mluvčí agentury CzechTourism Renata Kasalová.

„Prodeje dovolených v tuzemsku vzrostly v červnu oproti loňsku o 20 %. Nejžádanějším termínem je samozřejmě hned první červencový týden, který nabízí dva dny státních svátků. Současná poptávka ukazuje, že nejvíce na dovolenou vyrážejí Češi v červenci. Mezi nejoblíbenější lokality patří tradičně Krkonoše, jižní Čechy a Šumava, jižní Morava a Český ráj,“ potvrdila ředitelka Slevomatu Marie Havlíčková.

Svoji roli hrají teroristické útoky

„Roste počet domácích turistů, což je dobře. Poměr mezi domácími a zahraničními hosty v hotelech se tak srovnává. Děje se to kvůli růstu cen a bezpečnostní situaci v zahraničí. Česká republika pořád patří k nejbezpečnějším státům,“ řekl pro Lidovky.cz Václav Stárek, prezident Asociace hotelů a restaurací ČR. Zrovna v úterý uplynuly tři roky od teroristického útoku v tuniském letovisku Sousse. Terorista začal z ničeho nic střílet na pláži po turistech kalašnikovem. Policisté ho krátce po útoku zastřelili. Útočník tehdy zabil 38 lidí, většinu z nich tvořili turisté z Velké Británie.

K dalším faktorům pro výběr tuzemské dovolené patří návštěva příbuzných a absence jazykové bariéry.

Nejčastěji Češi přespávají u známých

Domácí turisté jsou nejčastěji ubytováni u příbuzných a známých, konkrétně tuto variantu preferuje 33 % lidí. Až potom následuje ubytování ve vlastním rekreačním zařízení. V hotelu se ubytuje pouze 20 % českých turistů. Vyplývá to z údajů, které má CzechTourism.

„Podle našich poznatků přibližně 44 % českých turistů kombinuje během roku domácí i zahraniční dovolenou a přibližně stejně velká skupina preferuje pouze tuzemskou dovolenou. Výhradně zahraniční dovolenou si vybírá pouze 13 % dotázaných,“ dopnila Renata Kasalová z agentury CzechTourism.

Zvýšený zájem o dovolenou v Česku zaznamenali i v cestovní agentuře TourTrend, která zajišťuje rekreační pobyty na chatách a chalupách. „Zájem zákazníků o naše pobyty je oproti loňsku asi o 20% vyšší a roste již třetím rokem. Je to ale spíše návrat ke starým číslům, neboť domácí cestovní ruch poklesl v dobách končící spotřebitelské krize,“ řekl pro Lidovky.cz spolumajitel firmy TourTrend Marek Meitner.

V poslední době Češi častěji touží po aktivněji stráveném pobytu. „V létě jsou trendem aktivní dovolené, v posledních letech je větší nabídka i poptávka cyklistických pobytů,“ sdělila ředitelka Slevomatu Marie Havlíčková. Nejoblíbenějšími způsoby trávení cest po tuzemsku ale zůstává rekreační turistika, návštěvy památek a historických míst.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....