5. dubna 2012 12:45 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Češi tráví v práci na počítači 51 minut. Oblíbili si sociální sítě

Sedící muž - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sedící muž - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

UVNITŘ ANKETA Pracovní morálka Čechů mírně roste, míra zneužívání pracovního času na firemních počítačích totiž loni klesla o pět procent. Mimopracovními činnostmi tak zaměstnanci trávili 51 minut denně.

Nejčastěji využívají lidé pracovní počítač k vyřizování soukromých e-mailů, stále častěji však komunikují na sociálních sítích a oblíbené je také on-line nakupování. Vyplývá to z analýzy společnosti truconneXion.

ČTĚTE TAKÉ:

Čas strávený na pracovním počítači za poslední tři roky klesl o 43 %

"Během jednoho roku se firmám podařilo stáhnout čas strávený u počítače mimopracovními aktivitami o tři minuty. Trend v monitorování zaměstnanců je jednoznačný: zaměstnavatelé pokračují v úsilí o vyšší efektivitu svých zaměstnanců," komentuje výsledky průzkumu Martin Hnízdil ze společnosti truconneXion. Od roku 2009 poklesl průměrný čas, který zaměstnanec věnuje na počítači soukromým aktivitám, o více než 43 procent, dodal Hnízdil.

Anketa

Kolik času strávíte v práci na internetu?

Maximálně hodinu 2
Jednu až tři hodiny 4
Více než tři hodiny 16

Většina firem zaměstnance hlídá

Své zaměstnance sledují za pomoci specializovaného softwaru čtyři z pěti firem. Podle průzkumu roste obliba sociálních sítí, které během jednoho roku dokázaly podstatně stáhnout dříve jednoznačnou dominanci e-mailu.

"Vedle rostoucí popularity Facebooku a dalších sociálních sítí jde nahoru i on-line nakupování a nástroje instant messagingu, jako je například Skype," upozornil Hnízdil.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidé už moc nestahují ani nehrají

Naopak jednoznačným "propadákem roku" na žebříčku mimopracovních aktivit zaměstnanců se loni stala kategorie stahování multimédií. Čas takto strávený klesl bezmála na polovinu, a to na zhruba čtyři minuty. Méně oblíbené je i hraní her na PC, jež s tím podle Hnízdila souvisí.

V Česku je podle poslední analýzy protipirátské organizace Business Software Alliance (BSA) v počítačích instalováno 36 procent softwaru nelegálně. Hodnota ukradeného softwaru představuje 3,7 miliardy korun.

V práci surfuje každý třetí zaměstnanec

Nejvíce zneužívají lidé pracovní dobu k soukromým účelům na internetu po obědě mezi 13:00 a 14:00, kdy mimopracovní činnost trvá až 13 minut. Více času tak tráví také v pátek.

Podle průzkumu společnosti SkyVera v pracovní době surfuje po internetu, stahuje filmy a přeposílá soubory pro své soukromé účely každý třetí zaměstnanec. Ředitel firmy Petr Janda upozornil, že zaměstnanci ani zaměstnavatelé si přitom neuvědomují, že za výměnu autorsky chráněných souborů jim hrozí právní a trestní postih, což může na několik měsíců zcela vyřadit firmu z provozu.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz