8. září 2009 9:11 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česká ekonomika se zřítila ke dnu, pomalu se ale dostává z recese

Po volném pádu v úvodu roku se ekonomika stabilizovala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Po volném pádu v úvodu roku se ekonomika stabilizovala | foto: Shutterstock

PRAHA Výkon české ekonomiky ve 2. čtvrtletí klesl v meziročním srovnání o 5,5 procenta. Jde o největší meziroční čtvrtletní pokles ekonomiky ČR v její novodobé historii.

Předběžné odhady publikované v polovině srpna hovořily o poklesu 4,9 procenta. Ve srovnání s 1. čtvrtletím se však pokles zastavil a HDP v letošním 2. čtvrtletí vzrostl o 0,1 procenta.

"Přes revizi zůstává obraz české ekonomiky ve 2. čtvrtletí relativně příznivý. Po volném pádu v úvodu roku se ekonomika stabilizovala. Zároveň s tím se dále uvolnil stres na finančních trzích. Většina ekonomických dat naznačuje, že to nejhorší je již za námi," řekl David Marek z Patria Finance.

Také míra nezaměstnanosti v Česku v srpnu stoupla na 8,5 procenta z červencových 8,4 procenta, a dostala se tak na nejvyšší hodnotu za téměř tři a půl roku. Před rokem v srpnu činila 5,3 procenta. Počet lidí bez práce, kteří mohli bezprostředně nastoupit do zaměstnání, se zvýšil o 7849 osob na 483.409 uchazečů. Oznámilo to dnes ministerstvo práce a sociálních věcí. ´

"Pravděpodobně to nejvýraznější zhoršování nezaměstnanosti, jaké jsme zaznamenali během prvního čtvrtletí, je již za námi. Nezaměstnanost půjde ještě zhruba půl roku nahoru a vyvrcholí pravděpodobně nad úrovní deseti procent na přelomu prvního a druhého čtvrtletí 2010," odhadl analytik Komerční banky Jan Vejmělek.

Podobně špatná čísla ale dnes přišla i od našich východních sousedů. Výkonnost slovenského průmyslu v červenci pokračovala v propadu a výroba se meziročně snížila o 21,6 procenta. V červnu meziroční pokles výroby po zpřesnění činil 'jen' 18,5 procenta. Za prvních sedm měsíců se výroba ve slovenském průmyslu propadla o více než 21 procent.

Lidovky.cz, ČTK