Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka -1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

České pobočce zkrachovalé CK Thomas Cook se dařilo, zvýšila tržby na miliardu a vydělala 15 milionů

Letadlo společnosti Thomas Cook na letišti v Düsseldorfu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo společnosti Thomas Cook na letišti v Düsseldorfu. | foto: Reuters

Praha Česká filiálka zkrachovalé britské skupiny Thomas Cook, jejíž podstatnou částí je cestovní kancelář Neckermann, loni navýšila své tržby na 995 milionů korun, což je meziročně o téměř 21 procent více. Čistý zisk společnosti se naopak snížil zhruba o sedm milionů na 15,3 milionu korun.

Výsledky vyplývají z výroční zprávy společnosti, která zahrnuje účetní období od října 2017 do konce září 2018. Tržby společnosti byly tvořeny zejména prodejem zájezdů.

Britská CK Thomas Cook, která patří k největším cestovním kancelářím na světě, vyhlásila bankrot a vstoupila do likvidace. Neckermann jako dceřiná firma britské společnosti byl nucen zastavit veškerý prodej jak vlastních zájezdů a pobytů, tak zájezdů a pobytů z koncernu skupiny a dalších tour operátorů. 

V pondělí měla cestovní kancelář v cizině zhruba 1100 českých klientů. Jejich návrat do České republiky by podle firmy měl být zajištěn. Podnik ovšem nevyloučil zrušení některých už naplánovaných zájezdů.

Tuzemská pobočka firmy Thomas Cook zahrnuje dvě základní divize. Vedle cestovní kanceláře Neckermann je to ještě firma Global Travel Lufthansa City Center.

Loňské hospodaření firma i přes snížení zisku, a to nejen meziročně, ale i oproti plánu, hodnotila jako úspěšné. Do nižších výnosů se podle zprávy promítl zejména nižší zájem o cestování a slabší využití leteckých kapacit v posledním čtvrtletí účetního období.

V následujícím účetním období, tedy od října 2018 do konce září letošního roku, firma očekávala podle výroční zprávy růst prodejů, které by měly navýšit výnosy společnosti. K tomu mělo podle zprávy přispět navýšení podílu některých zavedených produktů a využívání nových technologií, jako byl například nový rezervační systém.

Krach britské Thomas Cook je podle odborníků dosud největším případem úpadku cestovní kanceláře. Firma si nedokázala zajistit dodatečné peníze, které požadovaly věřitelské banky, a britská vláda finanční pomoc poskytnout odmítla. Thomas Cook je podle agentury Reuters nejstarší cestovní kanceláří na světě a jejích služeb využívalo asi 19 milionů klientů ročně. V pondělí s ní na dovolené v zahraničí bylo kolem 600 000 lidí.

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Vím, že to zní šíleně. Vítěz StarDance popsal, jak se naučil žít s bolestí

Dominik Vodička a Veronika Khek Kubařová - vítězové 10. ročníku taneční soutěže... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Držitel letošní prestižní Ceny Thálie, tanečník Dominik Vodička, má letos neuvěřitelně nabitý program. Vedle zkoušení a...

Premium

Neustále se mě ptají na honorář, říká „holčička“ z reklamy s prasátkem

Sandra Flemrová (Plzeň, 2. prosince 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tak nám ta malá holčička z prasátkové reklamy na kofolu trochu povyrostla. Už jí je dvacet, jmenuje se Sandra Flemrová...