Sobota 11. července 2020svátek má Olga 15 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Češka vytvořila se slavnou Fatrou kolekci pláštěnek. Zaujmou světové nákupčí?

Vzniklo sedm průsvitných modelů ideálních jako výbava návštěvníků letních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vzniklo sedm průsvitných modelů ideálních jako výbava návštěvníků letních... | foto: Tereza Ondrušková

MAASTRICHT Ve čtvrtek odstartoval 9. ročník festivalu Fashionclash. V Nizozemsku se ho účastní i česká návrhářka s kolekcí nafukovacích pláštěnek.

Mezinárodní módní událost, ukázka současného mladého designu i obchodní příležitost pro mladé tvůrce, kterou si nenechají ujít nákupčí z celého světa. I tak se říká nizozemskému festivalu Fashionclash, na němž právě představuje návrhářka Michaela Čapková svou řadu pláštěnek s názvem Soulmates (Spřízněné duše).

Pro tvorbu studentky pražského umprumu je typická nadsázka. Své modely z PVC vyrobila v moravských Napajedlech ve spolupráci s českou firmou Fatra. Ta se dnes specializuje především na výrobu podlahových krytin, technických fólií nebo vstřikovaných plastů.

Mladou studentku ale zaujala místní výroba hraček, které byly známy především v 60. letech díky výtvarnici Libuši Niklové. Modrému slonovi, žirafě a dalším „nafukovadlům“ se před několika lety dostalo i samostatné výstavy v pařížském muzeu Louvre.

Když Čapková oslovila českou firmu ke spolupráci na své kolekci, Fatra ji podpořila v realizaci i dodávkou materiálu. Vzniklo tak sedm průsvitných modelů ideálních jako výbava návštěvníků letních festivalů za nepříznivého počasí.

Pláštěnky jsou vybaveny záhlavníkem, kapsami, batohem či vodním lehátkem, které lze stejně jako slavné hračky nafouknout přes přivařené gumové ventily.

Šito elektrodami

Výrobní proces byl o to náročnější, že kolekce vznikla bez jediného doteku jehly s nití. „Jednotlivé dílce se spojují vysokofrekvenčním svařováním pomocí elektrod, což jsou speciálně zohýbané plíšky.

Celý proces je časově celkem náročný, protože na rozdíl od sériově vyráběných produktů se vše spojuje po malých částech,“ popisuje Čapková. „Pro každý tvar se musí vhodná elektroda znovu takzvaně zajet – nastavit vhodná teplota i přítlak. Proces se pak u větších modelů opakoval i třicetkrát.“

Vzniklo sedm průsvitných modelů ideálních jako výbava návštěvníků letních...
Vzniklo sedm průsvitných modelů ideálních jako výbava návštěvníků letních...

Součástí nepromokavé kolekce je i neoprenová obuv inspirovaná botami do vody. Čapková je pro svou pláštěnkovou řadu Soulmates vyrobila ve spolupráci s firmou Baťa v továrně v Dolním Němčí.

Jedná se tak již o druhou spolupráci Čapkové s českým výrobcem obuvi. První příležitostí byla studentská soutěž Bata Young Designers Challenge, pro kterou Čapková letos v dubnu navrhla černou botu na traktorové podrážce, inspirovanou českým módním fenoménem ponožek v sandálech. Kvůli vysokým nákladům se nakonec ale model bot z jemné kozinky do obchodů nedostal.

Příští účast nejistá

Spolu s Čapkovou se na festivalu Fashionclash prezentují i další české designérky – Zuzana Hartlová se značkou Soolista a šperkařka Eva Růžičková, která má s vystavováním svých doplňků zkušenost i z Milána nebo New Yorku.

Festivalu Fashionclash se čeští kreativci účastní již poněkolikáté. V minulosti zde svou tvorbu prezentovala Hana Frišonsová či dnes slavná návrhářka Petra Ptáčková, která se svými kolekcemi specializuje na asijský trh.

Festivalu, který se odehrává v průmyslových halách v centru Maastrichtu, se účastní na 150 designérů z celého světa. Devátý ročník na téma Fashion makes sense (Móda má smysl) potrvá až do neděle.

„Fashionclashe jsem měla dlouhou dobu v plánu se zúčastnit, takže jsem moc ráda, že to vyšlo skrze Designsupermarket (DSM) a za podpory Českých center,“ těší se Čapková. Právě z účastníků loňského prodejního festivalu DSM v Praze Nizozemci vybírali.

Nad účastí českých návrhářů v dalších ročnících však nyní visí otazník. Tým DSM kolem organizátora Martina Pošty totiž letos pro svou akci nezískal dotaci od grantové komise hlavního města Prahy. Festival se tak letos před Vánoci neuskuteční.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!