Sobota 28. března 2020svátek má Soňa 15 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

České úřady chtěly data o 128 uživatelích. Google vydal třetinu

Google - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Google - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Celkem 95 žádostí o poskytnutí uživatelských dat poslaly loni české úřady internetové společnosti Google. Týkaly se údajů o 128 účtech a vyhověno bylo zhruba třetině. Google takový objem žádostí z Česka dosud neřešil.

V pravidelné půlroční zprávě Transparency Report uvádí Google, že v období od loňského července do prosince obdržel od českých institucí 51 žádostí o poskytnutí údajů o celkem 84 uživatelů.

Google informace poskytl v 31 % případů. V první polovině roku bylo českých žádostí 44, přičemž úspěšných bylo 32 procent. Bližší podrobnosti společnost neuvádí.

ČTĚTE TAKÉ:

S větším úspěchem se podávají žádosti v sousedním Německu, kde bylo vyhověno 42 procentům z 1550. Oproti tomu v Polsku je úspěšných jen 17 procent podání a v Maďarsku dokonce Google v druhé půlce loňského roku nevydal žádná důvěrná data.

Povinnost informovat

Počet uživatelů, o nichž policie získává informace skrze jejich účty na internetu, se ročně odhadem pohybuje v řádech tisíců, možná desetitisíců.

Teprve od loňského října ale vešla v platnost novela zákona o elektronických komunikacích, která ukládá policii povinnost takto sledované osoby zpětně informovat.

Česko bylo do pravidelného přehledu zařazeno už předloni. Tehdy Google detaily neuváděl. "Do prosince 2011 se Česká republika v přehledech žádostí o uživatelská data neobjevuje, což znamená, že k nim buď nedošlo, nebo jich bylo méně než 10," vysvětlila nedávno serveru Lidovky.cz PR manažerka českého Googlu Janka Zichová.

Google poskytuje širokou škálu služeb, mezi které patří oblíbená e-mailová schránka Gmail, sociální síť Google+ nebo webové fotoalbum Picasa. Registrační údaje nutné k přístupu nebo lokalizační data jsou pak cenné zejména pro policejní vyšetřovatele.

Vodítko pro policii

V tuzemsku je známý případ 63leté ženy, jež na internetu založila několik falešných internetových profilů liberecké političky Dany Lysákové. Policie díky zjištění lokalizačních údajů vypátrala počítač, ze kterého byly účty založeny a spravovány. Tak se dostali až k samotné pachatelce. ČTĚTE VÍCE

Google přitom není jediným provozovatelem webů, na které se česká policie stále častěji obrací. "Těch společností, kterých se povinnost poskytovat údaje uživatel týká, máme zaevidovaných už skoro tisíc," uvedl nedávno Tomáš Almer, ředitel Útvaru zvláštních činností policejního prezidia.

Například Jiřího Hájek, mluvčí Centrum Holdings, odhadl počet dotazů ze strany policie na více než 500 ročně. "Zhruba 180 žádostem ročně vyhovíme na základě soudního rozhodnutí. A dále vyřídíme asi 360 požadavků, které se týkají registračních údajů uživatel nebo lokalizačních údajů (IP adresa)," konkretizoval v prosinci Hájek. Podle něj se čísla za poslední tři roky příliš nezměnila. ČTĚTE VÍCE

Kdo poskytuje důvěrná data? To je tajné

Server Lidovky.cz sleduje aktivitu policie na internetu a sledování českých uživatelů. V listopadu jsme skrze zákon o svoboný přístup k informacím obeslali Útvar zvláštních činností s žádostí o poskytnutí seznamu subjektů, které policie kontaktovala s žádostí o poskytnutí důvěrných úživatelských dat.

Odpověď byla ale zamítavá, oslovené poskytovatele webových služeb drží policie v tajnosti. „Poskytnutím požadované informace by došlo k ohrožení schopnosti orgánů činných v trestním řízení předcházet trestné činnosti, tuto vyhledávat či odhalovat, stíhat trestné činy nebo zajišťovat bezpečnost České republiky,“ stojí v zamítavé reakci policie.

„V případě zveřejnění (...) by došlo k jednoznačné identifikaci osob (subjektů), k nimž jsou tyto údaje vyžadovány, neboť někteří posmkytovatelé serverových služeb tyto služby poskytují i jen pro jednoho nebo několik málo koncových uživatelů a jejich identifikace by tak byla naprosto jednoznačná,“ pokračuje vysvětlení.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRONIK - JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz