24. října 2012 11:46 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Češi a Kazaši si plácli. Uzavřeli dohody za čtyři miliardy

Kazašský prezident Nursultan Nazarbajev (vlevo) a jeho český protějšek Václav Klaus se v Praze zúčastnili Kazašsko-českého podnikatelského fóra.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kazašský prezident Nursultan Nazarbajev (vlevo) a jeho český protějšek Václav Klaus se v Praze zúčastnili Kazašsko-českého podnikatelského fóra. | foto: ČTK

PRAHA Zástupci českých a kazašských firem v rámci státní návštěvy kazašského prezidenta Nursultana Nazarbajeva v Česku uzavřeli obchodní dohody a investiční smlouvy za celkem 155 milionů eur (zhruba 3,8 miliardy korun).

Většina uzavřených dohod se týká farmacie, zdravotnictví, zemědělství a potravinářství. Finanční objem nejvýznamnějších smluv se pohybuje v řádu stovek milionů korun, největší kontrakt přesahuje miliardu.

Zastoupení českých podniků v Kazachstánu

Kazachstán patří mezi 12 prioritních zemí pro český zahraniční obchod a je třetím nejvýznamnějším dodavatelem ropy do ČR. V českém vývozu dominují stroje a zařízení, obchodní bilance je ale s ohledem na vysoký dovoz ropy pasivní. "V Kazachstánu je už 30 zastoupení českých podniků. Česká republika má zájem o dodávky pro energetický sektor, dodávky tramvají, autobusů a železnice, těžební průmysl, zemědělskou techniku a řadu dalších oborů," uvedl na fóru prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Tuzemská společnost Impex podepsala s kazašskou stranou dohodu na dodávky oleje ze semen řepky do Česka. Hodnota smlouvy je 45 milionů eur (1,1 miliardy korun).

"Našli jsme partnera v Kazachstánu, který je schopen nám dovážet rostlinné oleje v objemu pěti tisíc tun měsíčně. Je tam výhoda ceny, můžeme to po železnici vozit velmi levně," řekl ředitel firmy Impex Zdeněk Pravda.

Česká společnost Favea podepsala smlouvu na stavbu dvou farmaceutických komplexů v Semeji a Pavlodaru, hodnota kontraktu je 36,5 milionu eur (zhruba 912 milionů Kč). Agroexpo CZ group uzavřel kontrakt na výstavbu ptačí farmy v hodnotě 22 milionů eur (550 milionů korun). Česká firma Puro-Klima podepsala smlouvu na stavbu rehabilitačního centra ve městě Aktaj a v Almaty postaví zdravotnický závod na výrobu přípravků z polymerů.

Vývoz z Česka do Kazachstánu letos vzrostl za osm měsíců o 40 procent na 215 milionů dolarů. Dovoz z Kazachstánu dosahuje ročně 649 milionů dolarů.

Obchodní bilance tak vyznívá v neprospěch Česka. "Vidíme s radostí, že český obchod s Kazachstánem narůstá, čísla jsou dobrá, pořád ještě nejsou tak vysoká jak by být mohly. Myslím, že prostor, který existuje, je veliký. ČR a Kazachstán jsou ekonomiky, které se v řadě aspektů doplňují," řekl na podnikatelském Kazašsko-českém fóru prezident Václav Klaus.

"Jedním z našich zásadních zájmů je, abychom provedli rozsáhlou restrukturalizaci a diverzifikaci našeho zahraničního obchodu. Proto máme opravdu eminentní zájem o mimoevropské trhy, samozřejmě trhy ve střední Asii a o vaši zemi, Kazachstán," dodal Klaus.

Lidovky.cz, ČTK