Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina 2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česko bude mít rychlý internet ze zákona. Pomůžou miliardy z EU

Projekt Ara od společnosti Motorola představuje první vizi modulárního mobilního telefonu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Projekt Ara od společnosti Motorola představuje první vizi modulárního mobilního telefonu. | foto: Reprofoto

PRAHA Přetahování o evropské miliardy, které mají pomoci rozvinout kvalitní internetové připojení, má vyřešit zákon o rychlém internetu. Připraví ho Český telekomunikační úřad.

O slíbených 14 miliard korun z unijních fondů na rozvoj rychlého internetového připojení v Česku, se rozpoutal zákulisní boj. Zájem nevylučují operátoři jako O2 a T-Mobile. Na velké peníze si ale chtějí sáhnout i malí poskytovatelé převážně wi-fi připojení.

Stanovit jasná pravidla a urychlit tak stavbu nových superrychlých internetových sítí by měl nyní přímo zákon. Na úterní konferenci Českého telekomunikačního úřadu to řekl jeho předseda Jaromír Novák.

PSALI JSME:

„Dost bylo strategií a státních politik. Je nutné začít skládat účty a konečně vytvořit prostředí pro skutečné digitální Česko,“ řekl v narážce na vládní strategii Digitální Česko. Tu přijal kabinet už před čtyřmi lety, zatím se ale její cíle prakticky neplní.

Návrh zákona pro rozvoj sítí vysokorychlostního internetu by měl být hotový do poloviny roku. Připraví ho skupina složená z úředníků, ale i podnikatelů. „Cílem bude identifikace hlavních překážek a jejich odstranění při výstavbě infrastruktury pro rychlý internet,“ uvedl Novák.

Nový zákon by měl zapracovat pravidla ze směrnice EU, která mají umožnit samotnou stavbu a pokládání kabelů. Na různé překážky upozorňuje dlouhodobě například ICT unie a její předseda Svatoslav Novák.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!