2. října 2012 18:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Český alkohol musí zmizet ze Slovenska. Nemožné, tvrdí dovozci

Slovenská policie (ilustrační fotografie). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovenská policie (ilustrační fotografie). | foto: ČTK

BRATISLAVA Zákaz dovozu a prodeje českých lihovin na Slovensku zůstane v platnosti. Po schůzce krizového štábu to oznámil ministr zemědělství Ľubomír Jahnátek. Bratislava také požaduje vrácení stávajících zásob českého alkoholu zpět k výrobcům do Česka.

Ponechání zákazu distribuce lihovin českého původu, který Slovensko zavedlo před dvěma týdny, odůvodnil ministr kromě jiného novými případy otravy metanolem v Česku.

"Riziko je stále obrovské. Bylo by velkou chybou, pokud by se uvolnil český alkohol na trhu na Slovensku," řekl Jahnátek novinářům. Dodal, že termín obnovení prodeje českého alkoholu v zemi pod Tatrami nebyl stanoven.

Slovenský zákaz

Slovensko nepřistoupilo ke zrušení zákazu distribuce českého alkoholu ani poté, co Česko prohibici minulý týden zmírnilo.

Slovenské opatření se týká veškerých nápojů vyrobených v ČR s obsahem alkoholu od 20 procent.

Ministr zopakoval, že existující zásoby českého alkoholu na Slovensku, které čítají odhadem dva miliony litrů, budou muset dovozci vrátit zpět do Česka.

"Alkohol musí odejít do České republiky. Dokud to nebude, nepustíme alkohol do prodeje. Potřebujeme mít jistotu, že když pustíme český alkohol na trh, nic se nestane," prohlásil Jahnátek.

Český alkohol v Rusku

Dovozci alkoholu považují odvoz lihovin za technicky neproveditelný, protože láhve se nacházejí v tisícovkách obchodů, restaurací a barů. Podle ministra je ale polovina zboží v celních skladech a většinu zbylého zboží mají největší distributoři.

S jasným původem a ve skle

Požadavek na odvoz českého alkoholu také odhalil nedostatky ve slovenských právních předpisech upravujících daň z lihu, která nepočítá s tím, že by se nápoje mohly z prodeje stáhnout.

Ministerstvo financí podle státního tajemníka Petera Pelegriniho proto chystá jednorázové opatření, které českým dovozcům umožní zaměnit stávající zásoby za nový alkohol. Nové dodávky budou muset mít vyznačeny datum výroby a podobně jako v ČR také disponovat dokladem o původu.

"Nemůže dojít k smíchání existujícího alkoholu na území Slovenska s novým alkoholem, který přijde na území Slovenska podle nových pravidel slovenské vlády," zdůraznil Jahnátek.

Úřady připravují také opatření, podlé kterého se lihoviny budou moci prodávat v zemi jen ve skleněných lahvích.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!