Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

NÁVOD: Jak si ověřit bezpečný alkohol v 5 krocích

Ekonomika

  17:19
PRAHA - Unie výrobců a dovozců lihovin spustila web certifikacelihovin.cz na kterém si lidé i obchodníci mohou ověřit původ tvrdého alkoholu. Server Lidovky.cz vám přináší jednoduchý postup, jak ověřit bezpečnost vašich lahví krok za krokem.

Web Certifikace Lihovin foto: Lidovky.cz

Web certifikacelihovin.cz umožňuje uživatelům umožnit vytištění certifikátu k jednotlivým lihovinám včetně úředního ověření. Certifikace v databázi na stránkách se vztahují jen k výrobkům z roku 2012, starší lahve aplikace nevyhledá.

JAK OVĚŘIT BEZPEČNOST LAHVE

Web je určen veřejnosti i obchodníkům, kteří si z něj mohou stáhnout elektronicky podepsané rodné listy lihovin vyrobených od 1. ledna 2012. Ty jsou podle stránek „plně dostačujícími doklady pro prokázání původu zboží v kontaktu s kontrolními orgány“.

Výrobce u lihovin vyrobených letos v Česku označuje každou výrobní šarži unikátním kódem, který udává datum a v některých případech také hodinu a minutu výroby, výrobní linku nebo závod a řadu dalších specifických informací.

ČTĚTE TAKÉ:

Prezident Unie výrobců a dovozců lihovin Petr Pavlík řekl ČTK, že po otravách metylalkoholem mezi spotřebiteli znát větší obezřetnost a snaha zjistit původ nápojů. Po zmírnění prohibice podle něj také klesla spotřeba tvrdého alkoholu a lidé se více zaměřují na známé značky.

Od minulého čtvrtka je po dvoutýdenní prohibici možné prodávat tvrdý alkohol vyrobený před 1. lednem 2012 i bez prokázání původu lihu, u novějšího alkoholu je ale doklad původu třeba.

Prodejci mají dva měsíce, aby potřebné dokumenty k alkoholu získali. Výrobci lihovin si už na celních úřadech vyzvedli 19 milionů nových kolků z 28 milionů, které si u celníků objednali.

Další možnost

K dispozici je také další služba zdarma. Web kolky-alkohol.cz  umožňuje rozkódování data, které v sobě obsahuje kolek nalepený na láhvi. Do formuláře stačí zadat kód kolku a uživateli se na obrazovce obratem zobrazí kromě data i další informace: objem lahve i procentuální množství alkoholu. 

Služba od uživatelů nepožaduje žádné další informace a přístup k ní je zcela anonymní. „Jejím posláním je usnadnit v současné nepřehledné situaci na poli falšovaných destilátů přístup k základním užitečným informacím, které alkoholové kolky obsahují,“ uvádí Richard Bělohubý, majitel společnosti AG25, která aplikaci vytvořila.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat