24. července 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Český cirkus skomírá. Světští chtějí na seznam kulturního dědictví

Cirkus Berousek v Havličkově Brodu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cirkus Berousek v Havličkově Brodu | foto: Lidové noviny

PRAHA Ředitelé předních tuzemských cirkusů se obávají, že české cirkusové řemeslo může do několik let zaniknout. Navrhují proto zapsat tradiční český cirkus na seznam nehmotného dědictví.

České cirkusy zároveň požadují zachovat chovy zvířat tak, aby měly rovné podmínky jako jejich zahraniční konkurence. Také usilují o zmírnění dopadů silniční daně, měla by podle nich zohlednit skutečné využívání komunikací.

Kočovná kultura

Knie-Sun sedí na chobotu slona během zkoušky na novou show švýcarského cirkusu National-Circus Knie v Rapperswilu.

Ještě před sametovou revolucí cirkusy patřily pod ministerstvo kultury, v současnosti však v oblasti umění nemají žádný nadřízený orgán.

Nedostávají žádné dotace od státu ani krajů. Na území Česka působí zhruba třicítka cirkusů, z toho asociace jich sdružuje jedenáct.

Za záchranu cirkusů proto vznikla petice, která bude pro veřejnost dostupná i na webu ČeskýCirkus.cz.

"V parlamentu uvažují strany o tom, že by příští rok do svých volebních programů zahrnuly zákaz chovu volně žijících zvířat u cirkusu. Může dojít i k tomu, že to rozšíří na domestikovaná zvířata," varuje spoluzakladatel Asociace českých cirkusů Jiří Výška. Vliv na to mohou mít podle něj i další snahy ochránců zvířat.

Ředitelé cirkusů se tak obávají, že se podmínky pro chov a drezúru zvířat zpřísní tak, že nebudou mít už divákům co nabídnout. Své chovy přitom obhajují, dostávají podle nich kvalitní péči a procházejí pravidelnou veterinární kontrolou.

Sporný je podle nich už výklad novely zákona na ochranu zvířat proti týrání, která vešla v platnost v roce 2007. Ta značně zpřísnila práci s volně žijícími zvířaty, například u mláďat primátů, ploutvonožců, kytovců s výjimkou delfínovitých, nosorožců, hrochů a žiraf zakazuje v cirkusech výcvik i provedení triků. Výška poukázal na to, že zahraniční cirkusy přesto získávají povolení se zvířaty, s nimiž však Češi vystupovat nemohou.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.