1. listopadu 2015 18:26 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Český diamantový král Říha postaví u Dubaje hotelový komplex za miliardy

Luboš Říha, český diamantový král | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Luboš Říha, český diamantový král | foto: MAFRA - Tomáš Krist

PRAHA Český obchodník s diamanty Luboš Říha postaví ve Spojených arabských emirátech hotelový komplex za více než 200 milionů amerických dolarů (téměř pět miliard korun). Komplex bude provozovat jeden ze světových hotelových řetězců, zajímá se o něj například společnost amerického miliardáře Donalda Trumpa.

„Začneme tam stavět pětihvězdičkový hotel a rezidenční budovu, rozpočet projektu je přes 200 milionů dolarů,“ řekl Říha v rozhovoru s ČTK. Podotkl, že areál podle návrhu architekta Tonyho Ashaie vznikne v nejsevernějším emirátu Rás al-Chajma, který leží zhruba 40 minut od Dubaje.

„Komplex bude pod správou jednoho z největších světových hotelových řetězců. V současnosti jednáme se společností Viceroy, která patří šejkovi z Abú Zabí, a společností Trump International Donalda Trumpa,“ uvedl Říha. Kontakt s Trumpem navázala Říhova společnost DIC v minulém roce, kdy se stala na deset let dodavatelem korunek pro mezinárodní soutěž krásy Miss Universe, kterou americký miliardář organizoval.

S kolaudací objektu počítá Říha v polovině roku 2018. „Již nyní probíhají na pozemku přípravné práce, do konce roku začnou výkopové práce a zakládání stavby. Samotná výstavba je plánována od počátku roku 2016,“ řekl podnikatel. Hotel a rezidence se podle něj má rozprostírat na ploše přes 24 tisíc metrů čtverečních. K dispozici bude přes 500 ubytovacích a residenčních apartmánů a osm vil v tropické zahradě s přímým přístupem na písečnou pláž. Kromě Říhy se na stavbě komplexu finančně podílejí také arabské banky. Peníze na stavbu hotelu má přinést i prodej apartmánů v rezidenční budově.

Apartmán od čtyř milionů

Základní apartmán v rezidenční části komplexu je možné si pořídit zhruba od 150 tisíc amerických dolarů (3,68 milionu korun). „Model bude fungovat tak, že si koupíte apartmán, o který se vám bude starat hotel, který ho v době vaší nepřítomnosti bude pronajímat. Za to získáte roční výnos ve výši osmi až deseti procent. S tím, že budete mít apartmán během roku po vámi stanovenou dobu k dispozici,“ uvedl Řiha. Klienti navíc získají i rezidenční víza Spojených arabských emirátů a tamní bankovní účet. „Samozřejmě bude existovat i možnost využívat apartmán celoročně,“ dodal.

Říha počítá s tím, že mezi zákazníky hotelu budou také Češi. Jedná proto s nejmenovanou českou cestovní kanceláří, která má zájem nabízet ubytování v emirátu Rás al-Chajma svým klientům.

Říhova společnost DIC (Diamonds International Corporation) byla založena v roce 2005 a zaměřuje se na prodej investičních diamantů, diamantových šperků a luxusních hodinek. Působí ve střední Evropě, proniká ale i na trhy v Rusku, Číně či ve Vietnamu. Říha ČTK řekl, se společnost připravuje také na vstup na latinskoamerický trh.

ČTK