Středa 19. února 2020svátek má Patrik 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Český průmysl vyjel zase o kus výš. Poháněla ho auta, pryž a plasty

Nová Škoda Kodiaq může být jedním z důležitých tahounů letošní automobilové výroby v Česku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová Škoda Kodiaq může být jedním z důležitých tahounů letošní automobilové výroby v Česku. | foto: Škoda Auto

PRAHA Průmyslová výroba v Česku loni meziročně stoupla o 2,9 procenta. K růstu přispěl zejména automobilový průmysl, kovovýroba a výroba pryžových a plastových výrobků.

V samotném loňském prosinci tuzemský průmysl zpomalil růst na 2,7 procenta z listopadového růstu o sedm procent. V úterý o tom informoval Český statistický úřad.

V roce 2015 průmyslová výroba stoupla podle údajů ČSÚ o 4,6 procenta. Nové zakázky loni proti roku 2015 stouply o 4,5 procenta, přičemž průmyslovým podnikům více pomohla poptávka z ciziny. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 6,4 procenta, zatímco tuzemské vzrostly o 0,9 procenta. V meziročním srovnání se zvýšily i tržby z průmyslové činnosti, byly vyšší o jedno procento.

V samotném prosinci hodnota nových zakázek meziročně stoupla o 9,4 procenta a tržby vzrostly o 4,6 procenta.

K meziročnímu růst průmyslové produkce v posledním loňském měsíci pomohla zejména výroba a rozvod elektřiny, plynu a tepla, výroba motorových vozidel a plastových výrobků. Snížila se ale produkce v těžebním, strojírenském a potravinářském průmyslu.

STAVBY, VÝVOZ, OBCHOD

  • Stavební produkce v Česku se loni meziročně snížila reálně o 7,6 procenta. Kleslo pozemní i inženýrské stavitelství. V prosinci stavebnictví meziročně vzrostlo o 1,9 procenta, hlavně díky pozemním stavbám. Počet zakázek stavebních podniků s 50 a více zaměstnanci vzrostl o 27 procent, podniky jich v Česku uzavřely 61.508. Průměrná hodnota nově uzavřené stavební zakázky činila tři miliony korun a byla meziročně o 22,8 procenta nižší.
  • Export tuzemských firem dosáhl rekordních 3,97 bilionu korun, co je meziročně o 2,3 procenta více. Dovoz se v přeshraničním pojetí snížil o 0,2 procenta. Závislost české ekonomiky na exportu do zemí Evropské unie loni dál mírně rostla, mířilo tam 83,6 procenta tuzemského vývozu.
  • Bilance zahraničního obchodu skončila loni přebytkem 183,9 miliardy Kč, meziročně o 52,9 miliardy korun vyšším. Vývoz v národním pojetí se loni meziročně zvýšil o 1,4 procenta, zatímco dovoz klesl o 0,2 procenta. Za prosinec vykázal zahraniční obchod schodek pět miliard korun, což byl meziročně o 3,8 miliardy horší výsledek.

Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...