25. ledna 2015 13:57, aktualizováno  14:47 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

České firmy bodují na Slovensku. Válcují ty domácí

Peníze – ilustrační. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze – ilustrační. | foto: Archiv LN

PRAHA České firmy na Slovensku měly ve srovnání s průměrem slovenského trhu dvojnásobně vyšší tržby. Činily v průměru 102 milionů Kč, zatímco u slovenských společností asi 47 milionů Kč.

Mírně lepších výsledků dosáhly české firmy na Slovensku i v rentabilitě a v zadluženosti, když dokázaly splácet své závazky rychleji než ostatní firmy. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, který obsahuje data o podnicích z Česka a Slovenska.

Na Slovensku působí přibližně 12 000 slovenských firem s více než 50procentním českým vlastnictvím. Průměrný zisk sledovaných českých firem na Slovensku dosáhl 1,7 milionu korun a byl tak o téměř milion korun vyšší než u slovenských firem. U nich činil 754 000 korun.

Vyšší tržby a zisk, srovnatelná výnosnost

„Hodnocení působení sledovaných českých firem na Slovensku ukázalo, že mají výrazně vyšších tržby a zisk a zároveň přibližně srovnatelnou výnosnost s ostatními slovenskými firmami. Výhodou pro české firmy působící na Slovensku je podle mého názoru zejména jejich know-how ve spojení s jejich dobrou znalostí slovenského podnikatelského prostředí,“ uvedl člen představenstva CRIF - Czech Credit Bureau Pavel Finger.

Velké české firmy působící na Slovensku

Mezi první pětkou největších českých společností působících na slovenském trhu je první v pořadí ČEZ Slovensko, následovaná společnostmi SaZ Invest, Škoda Auto Slovensko, O2 Slovakia a CBG. V žebříčku největších společností podle tržeb obecně figurují na Slovensku zejména české firmy zabývající se velkoobchodem a maloobchodem.

Analýza zpracovává výkazy u firem, jejichž tržby překročily pět milionů Korun. Tato kritéria splnilo 2467 slovenských firem s českým majitelem. Portál patří pod CRIF - Czech Credit Bureau, data čerpá z aplikace Cribis.

Lidovky.cz, ČTK

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.