13. ledna 2010 15:45 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČEZ chce postavit v polské elektrárně nový plynový blok

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Reuters

VARŠAVA Elektrárenská společnost ČEZ má v plánu vybudovat v tepelné elektrárně Skawina v jižním Polsku za zhruba 400 milionů eur (asi 10,5 miliardy Kč) plynový blok o výkonu kolem 400 megawattů.

Sdělil to podle agentury Reuters Lumir Jendryscik, který je v ČEZ zodpovědný za nové instalace v Polsku. Nový blok by mohl být připraven k provozu v roce 2014, řekl Jendryscik.

Na polském trhu je česká energetická jednička aktivní již delší dobu. V lednu 2006 získal ČEZ většinové podíly v černouhelných elektrárnách Elektrownia Skawina a Elektrocieplownia Elcho. Předloni v září pak ČEZ podepsal smlouvu o koupi dalších 25 procent na Skawině a získal tak na podniku téměř sto procent.

Loni v září polský list Parkiet informoval, že by společnost ČEZ a polský plynárenský monopol PGNiG mohly spolupracovat při stavbě plynové elektrárny na západě Polska. Elektrárna s výkonem asi 800 megawattů by měla vzniknout v areálu chemičky Zaklady Chemiczne Police.

ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.