28. dubna 2010 11:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČEZ vytvoří z Vrchlabí město budoucnosti. Bude vhodné pro elektromobily

Elektřina (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektřina (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Energetická společnost ČEZ investuje v následujících pěti letech půl miliardy korun do zavedení a testování inteligentních technologií v distribuční síti Vrchlabí. Součástí projektu bude také vybudování infrastruktury pro elektromobily.

Novinářům to dnes sdělil generální ředitel ČEZ Martin Roman. Spekuluje se o tom, že si ČEZ vybral Vrchlabí zejména kvůli tamnímu pobočnému závodu Škoda Auto. Právě tam se totiž plánuje umístění výroby zcela nového auta, které Škoda vyvíjí. Firma informace o novém modelu zatím tají. Ale není vyloučeno, že by to mohl být právě automobil s hybridním či elektríckým motorem.

Jaké budou úspory?

ČEZ ve Vrchlabí vyzkouší zapojení moderních technologií do distribuční sítě, přičemž projekt bude průběžně vyhodnocovat, aby pak zkušenosti mohl využít při obnově distribuční soustavy. Vedení ČEZu zatím nedokáže vyčíslit případné úspory, které by modernizace distribuční sítě ve Vrchlabí měla přinést, jelikož podobné projekty ve světě jsou zatím na začátku.

Vrchlabí bude prvním městem v České republice, jehož distribuční síť bude vybavena nejmodernějšími technologiemi. Distribuce elektrické energie bude ve Vrchlabí od roku 2015 řízena digitálně, přičemž ČEZ vybaví 4500 tamních domácností a podniků inteligentními měřidly spotřeby elektrické energie.

Zákazníci tak získají podrobný přehled o své spotřebě elektřiny, kterou budou moci více ovlivnit. Ve Vrchlabí ČEZ vybuduje také infrastrukturu pro elektromobily a do distribuční sítě zapojí lokální výrobní zdroje energií, včetně těch obnovitelných.

"Vrchlabí jsme vybrali jako pilotní město, kde tento program vyzkoušíme. Celkově do pilotního projektu dáme během pěti let zhruba půl miliardy korun," uvedl Roman. Podle starosty Vrchlabí Jana Sobotky občané i firmy budou moci díky tomuto projektu optimalizovat spotřebu elektrické energie.

"Těší nás, že právě Vrchlabí je prvním regionem v ČR, kde budou instalovány a testovány moderní technologie. Právě navázaná spolupráce s ČEZ nám umožňuje náš region zviditelnit v tom správném světle," prohlásil Sobotka.

Souvislost se Škodovkou?
Vrchlabský závod Škody Auto má nyní kolem 1400 zaměstnanců, z nichž asi 1040 patří ke kmenovému personálu.

Spekuluje se o tom, že by se ve Vrchlabí mohlo vyrábět zcela nové auto, která Škoda chystá. Jeho podoba je zatím tajná, měl by se však svým charakterem zařadit mezi Fabii a Octavii. "Kde se nové auto bude vyrábět, zatím nebylo rozhodnuto," řekl Černý.

Šéf Škody Reinhard Jung v březnu uvedl, firma na vývoji nového auta se stupňovitou zádí pod úrovní Octavie intenzivně pracuje. "Obvykle trvá vývoj auta zhruba dva až a dva a půl roku a my jsme nyní zhruba v polovině," uvedl Jung.

O budoucnosti vrchlabského závodu se diskutuje od roku 2008, co mu nebyla přidělena výroba jiného koncernového auta - malého rodinného vozu Up!. Ten se bude vyrábět v Bratislavě. Hlavní závod automobilky v Mladé Boleslavi vyrábí model Fabia a druhou generaci modelu Octavia.

Lidovky.cz, ČTK

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz