Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva 0 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČEZ zvýšil v krizi své zisky o čtvrtinu

PRAHA Čistý konsolidovaný zisk energetické skupiny ČEZ za první čtvrtletí meziročně vzrostl o téměř o čtvrtinu na 19,4 miliardy korun. Vyplývá to z materiálů zveřejněných před dnešní tiskovou konferencí firmy. Dobrý výsledků firma dosáhla i přes to, že spotřeba elektřiny se v krizi snižuje.

Dnes na valné hromadě společnosti zároveň schválili akcionáři společnosti vyplacení zatím své nejvyšší dividendu 26,7 miliardy korun. Z toho by mělo připadnout téměř 19 miliard státu.

Podle ČEZ se meziroční výsledky zlepšují přes celkový pokles spotřeby elektřiny v důsledku pokračují ekonomické krize. Tyto faktory však ovlivní až celoroční výsledky. Firma tak stále počítá s růstem celoročního čistého zisku v roce 2009 o šest procent na více než 50 miliard korun.

"Hospodářská recese významně poznamenala spotřebu elektřiny v ČR, která meziročně poklesla o 3,6 procenta," uvedl ředitel divize obchod Alan Svoboda. Nejvíce, o deset procent, klesla poptávka po elektřině u velkoodběratelů, naopak u domácností vzrostla o 5,3 procenta.

Stát v ČEZ vlastní téměř 70 procent akcií. Za celý loňský rok firma hospodařila s čistým ziskem 47,4 miliardy korun, což bylo téměř o 11 procent více než v roce 2007.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...