Sobota 31. října 2020svátek má Štěpánka 13 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

EL-MOUSSAWI: General Motors se postaví na vlastní nohy

Logo GM | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo GM | foto: ČTK

Nedávným oznámením amerického ministerstva financí o prodeji jeho zbývajícího podílu v domácí automobilce General Motors končí 3letý vynucený sňatek mezi bývalým klenotem US průmyslu a „strýčkem Samem“.

Takřka polovinu z balíku 500 mil. akcií, které ministerstvo stále vlastní, má koupit sama GM, což sníží podíl státu pod 20 procent. Zbývající podíl bude poté prodán během příštích 12–15 měsíců.

Akciím automobilky toto oznámení jistě na krátkou dobu pomůže, když to mimo jiné firmě umožní zbavit se nálepky „Government Motors“ a uvolnit si ruce v případě možného zavedení dividendové politiky, kterou byla firma nucena opustit poté, co ji finanční krize v roce 2008 srazila na kolena.

To nebylo způsobeno pouze ztrátou konkurenceschopnosti, ale i štědrým systémem benefitů, kterými americké automobilky po druhé světové válce chtěly nalákat dělníky do svých továren.

V současné době se automobilky nacházejí v o poznání lepší kondici, když je již netíží tyto náklady a mohou se opřít o silnou poptávku na domácím trhu a v Asii, kde dokázaly američtí výrobci aut najít silný odbyt. Brzdou však i nadále zůstávají určité pozůstatky předchozích grandiózních plánů, jako ztrátové evropské divize.

Z pohledu amerického daňového poplatníka však není příliš důvodu pro jásot, záchrana automobilek (vedleGM také Chrysleru) totiž s největší pravděpodobností skončí největší ztrátou z bailoutů, ke kterým vláda po roce 2008 přistoupila.

Silnou pachuť v ústech musímít i bývalí akcionáři, kteří během nuceného bankrotu doplatili na to, že z firmy byla vyvedena dobrá aktiva a jim zůstaly akcie pouze špatného jádra.

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

Chytá vás mlsná? Zkuste s námi sladkou novinku od Penamu
Chytá vás mlsná? Zkuste s námi sladkou novinku od Penamu

Přihlaste se o testování novinky z řady Penam Ze srdce sladké. Balení sladkého pečiva Swing s náplní pudinkovou bude moci ve svých domácnostech...