Středa 23. září 2020svátek má Berta 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

‚Chytré nebe‘. Stát chce v Česku vytvořit testovací prostředí pro drony

Podle ministra dopravy Ťoka mají drony obrovský potenciál. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podle ministra dopravy Ťoka mají drony obrovský potenciál. | foto: ČEZ

Praha Stát chce v Česku vytvořit testovací prostředí pro drony, ve kterém by se zkoušely nejnovější světové trendy v oblasti bezpilotního letectví. Oznámilo to ve čtvrtek ministerstvo dopravy. V ČR je evidována zhruba tisícovka profesionálně využívaných dronů, další desetitisíce jsou používány rekreačně.

„Chceme zajistit bezpečný provoz dronů až na úroveň autonomního létání a podpořit rozvoj veškerých souvisejících služeb,“ řekl ministr dopravy Dan Ťok (za ANO).

Česko by se tak mohlo podílet na zdokonalování jejich provozu a testování. Stát k tomu chce podle ministerstva například digitalizovat vzdušný prostor se zajištěním bezpečnosti, vysoké úrovně automatizace a jednoduchým využíváním. Součástí strategie úřadu je i osvěta ve společnosti o správném používání bezpilotních letadel.

Ministerstvo rozpracovalo cíle rozvoje bezpilotního letectví v koncepci „Chytré nebe“, v jejímž rámci chce využít tradiční know-how letectví, univerzitní výzkum a vývoj, mezinárodní spolupráci. Výsledkem by podle úřadu měla být infrastruktura a optimalizace státní správy a dozoru v této oblasti. Koncepce je společnou iniciativou ministerstva, Úřadu pro civilní letectví, Řízení letového provozu ČR, Českého vysokého učení technického a Asociace provozovatelů bezpilotních letadel.

„Drony mají obrovský potenciál, můžou zde přinést zásadní inovace v dopravě. Samostatnou kapitolu pak tvoří využití dronů policií, celní správou či hasiči. Je zapotřebí i do budoucna stanovit jasná pravidla a regulaci zejména tak, aby drony nijak neohrožovaly standardní letecký provoz a občany,“ dodal Ťok.

Provozovatelé, kteří drony využívají komerčně, musí být registrováni u Úřadu civilního letectví. U něj musí být registrováni také piloti, kteří pro úspěšnou registraci musí prokázat znalost předpisů, techniky a také schopnost stroj ovládat. Povinné registraci podléhá i samotný stroj. Pro amatéry, kteří drony používají jako modely letadel, řada povinností neplatí, například povinné registrace.

Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA) v současnosti připravuje sjednocení pravidel pro celou EU, která počítá mimo jiné s vytvořením elektronického národního registru, který bude obsahovat všechny drony těžší než 250 gramů, respektive evidovat jejich provozovatele.

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

Aleš Rajch, vedoucí Ústavu konzervace potravin na Vysoké škole... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

Módní návrhářka Tereza Vu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!