Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Čína se bojí nepokojů, půl miliardě pracujících zvedne platy

Čínští dělníci - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čínští dělníci - ilustrační foto. | foto: Reuters

PEKING Devět čínských provincií navýší minimální mzdy až o třetinu na základě požadavku centrální vlády. Ta k tomuto opatření přistoupila ze strachu před sociálními nepokoji, které by mohla vyvolat stávková vlna zachvacující v posledních týdnech zemi, především centra průmyslové výroby.

V hlavním městě Pekingu byla měsíční minimální mzda plošně navýšena na 960 z původních 800 jüanů, tedy asi o 500 korun. Henan, nejlidnatější čínská provincie s téměř 100 miliony obyvatel, zvedla základní mzdu o 33 procent na 600 jüanů měsíčně, necelé dva tisíce korun.

Centrální vláda v čele s premiérem Wen Ťia-paem tak následuje obecný trend navyšování platů v zemi, nastartovaný sérií stávek v továrnách zahraničních společností. "Celkově by se základní platy měly zvýšit ve více jak dvaceti provinciích a statutárních městech, a to v průběhu tohoto roku," oznámil na tiskové konferenci mluvčí ministerstva sociálních věcí Jin Čchen-ti. Nařízení premiéra předběhly již v dubnu některé lokální vlády. V Šanghaji, finančním centru země, byla minimální měsíční mzda navýšena již v dubnu.

Zvýšení platů pomůže domácí spotřebě
Analytici předních světových bank se však přiklánějí k názoru, že pravým důvodem je klesající export země, zapříčiněný problémy světové ekonomiky. Zvýšení platů až půl miliardě čínských pracujících by tak mělo posílit domácí spotřebu, což by zemi mohlo pomoci snížit závislost na vývozu a zahraničních investicích a zmenšit tak obchodní přebytek. Vládní kruhy věří, že nárůst platů pomůže restrukturalizovat exportní odvětví a učiní tak zemi soběstačnější.

Zásadní nárůst mezd již proběhl v soukromém sektoru během minulého měsíce, právě díky masivním stávkám. Přední dodavatel společností jako Apple, Dell či Hewlett-Packard, tchajwanský Foxconn, ve kterém série stávek odstartovala sebevraždami zaměstnanců, byl pod nátlakem nucen přislíbit zdvojnásobení platů. Od října by zaměstnanci měli dostávat až 2000 jüanů, zhruba 6000 korun. Foxconn přitom ve svých továrnách v Shenzenu zaměstnává okolo 400 tisíc lidí, v celé Číně pak dvakrát tolik. Podobně se zachovaly i automobilky Honda a Toyota. Jen u Foxconnu se v důsledku navýšení platů odhaduje pokles zisků až o pětinu. Firma je přitom největším světovým dodavatelem elektroniky.

Vyslyšení požadavků čínských pracujících se tak téměř jistě promítne do zdražení výroby v zemi, což bude mít celosvětový dopad na ceny produktů. Zdražení se bude týkat jak textilu, tak především technologií, jako počítačů či mobilních telefonů. "Čínská produkce dlouhou dobu držela výrobní náklady na minimu, především v posledních dvaceti letech.

To pomohlo mnoha společnostem po celém světě snižovat výdaje, a tím pádem i ceny. Teď jsme ale zřejmě na počátku konce čínské levné éry," okomentoval situaci Tung Tchao, analytik Credit Suisse.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...