Středa 11. prosince 2019svátek má Dana -5 °C skoro jasno Předplatné LN
26. března 2018 16:15 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Čína vyzvala členy WTO, aby se spojili v boji proti clům USA

Prezident Donald Trump při projevu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Donald Trump při projevu. | foto: Reuters

ŽENEVA Čína chce, aby se člěnové Světové obchodní organizace (WTO) spojili s cílem zabránit Spojeným státům ve „zničení“ WTO a aby se postavili proti clům USA zaměřeným na Čínu kvůli údajné krádeži duševního vlastnictví. Podle obchodního zákona USA údajně porušuje pravidla WTO.

Plán amerického prezidenta Donalda Trumpa zavést cla na dovoz zboží v hodnotě 60 miliard USD (1,2 bilionu Kč) podle obchodního zákona USA z roku 1974 porušuje pravidla WTO, řekl v pondělí delegátům WTO zástupce Pekingu Čang Siang-čchen.

„USA stanovují velmi špatný precedens tím, že bezprostředně porušují svůj závazek vůči světu. Členové WTO by měli společně zabránit vzkříšení vyšetřování podle paragrafu 301 a zavřít tuto bestii zpět do klece podle pravidel WTO,“ prohlásil Čang. Podle něj je jednostranné vyšetřování podle tohoto paragrafu zásadně v rozporu s pravidly WTO. Čang dodal, že Washington se v předchozím rozhodnutí WTO zavázal, že nebude zavádět taková cla, pokud nedostane povolení tak učinit v rámci sporu u WTO.

Trump je obviňován z vytváření krize ve WTO

Trumpovu vládu již obvinilo několik zemí, že vytváří krizi ve WTO, protože blokuje jmenování obchodních soudců a odvolává se na národní bezpečnost, což je tradičně v rámci WTO tabu, aby ospravedlnila zavedení cel na ocel a hliník.

Zástupce USA na setkání WTO bránil rozhodnutí Trumpa s tím, že podle odhadů stojí politika Číny týkající se povinného přesunu technologií firmy z USA ročně miliardy USD. Poznamenal také, že USA v pátek podaly stížnost k WTO, ve které obvinily Čínu z krádeže patentů a zneužívání svých licenčních požadavků, které jsou diskriminační vůči zahraničním vlastníkům technologie.

Trumpova vláda požaduje, aby Čína okamžitě snížila obchodní přebytek s USA, který činí 375 miliard USD, o 100 miliard USD. Minulý týden také podle listu The Wall Street Journal požádaly USA dopisem Čínu o snížení cel na americká auta, větší nákup polovodičů vyrobených v USA a poskytnutí americkým firmám většího napojení na čínský finanční sektor, napsala agentura Reuters.

Paragraf 301 amerického obchodního zákona z roku 1974 dává prezidentovi možnost podniknout veškerá vhodná opatření, včetně odplaty, aby dosáhl zrušení jakéhokoliv činu, politiky nebo praktiky zahraniční vlády, které porušují mezinárodní obchodní dohody nebo jsou neodůvodněné, nesmyslné nebo diskriminační a jsou zátěží nebo omezením pro americký obchod. Zákon nevyžaduje, aby vláda čekala s odvetnými opatřeními až do rozhodnutí WTO. USA se však zavázaly, že budou usilovat o řešení sporů podle dohod WTO, která má vlastní časový plán řešení sporů.

ČTK
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Dětský lékař z Hradce Králové Ladislav Hanousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?
OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?

Propadli jste pleťovým a tělovým olejům a hledáte inspiraci? Vyzkoušeli jsme olejíčky Frei öl®, které slibují tu nejlepší péči pro pokožku dospělých i našich nejmenších.