21. listopadu 2011 14:21 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Čínské kondomy chtějí do světa. Předhoní Durex?

Prezervativy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezervativy | foto: Shutterstock

PRAHA Zatímco se většina výrobců spotřebního zboží snaží dostat na čínský trh, tamější výrobce kondomů Safedom nabírá opačný kurz. Hledá v Evropě partnery či akviziční příležitosti a má zálusk na proniknutí nejen na evropský trh s prezervativy.

Informoval o tom list Financial Times. Společnost Safedom byla založena teprve v roce 2006, ale od té doby zažívá velký boom. Tento rok prodá na 200 milionů kondomů po celé Číně a příští rok chce už dokonce atakovat miliardu.

ČTĚTE TAKÉ:

Pro srovnání uveďme, že největší světový hráč na tomto trhu - Durex,  vyrobil v Číně miliardu kondomů za tři roky.

Safedom, v jehož produktové řadě jsou kondomy Beautiful Girl (Kráska), Take me (Dej si mě) a Green Lemon (Zelený citron), vidí svoji budoucnost na mezinárodním poli. A to i přes velikost domácího trhu a čínskou politiku jednoho dítěte, která tento trh činí pro výrobce kondomů ještě atraktivnějším.

Brian Fu, výkonný ředitel Safedom, jednal předminulý týden v Londýně s potenciálními partnery o možných akvizicích. Společnost věří, že jejich latexové ochrany jsou schopné konkurovat velkým globálním hráčům jako je Durex či australský Ansell.

"Máme o něco lepší technologii a dobrý manažerský tým. Naše značka však nemá jméno," říká Fu.

Polovinu kondomů kupují ženy

Stát se světovou značkou znamená zapracovat na marketingu a na značce. Společnost také bude muset zapomenout na čínská specifika, kde polovinu kondomů kupují ženy, a přizpůsobit se podmínkám v jiných zemích.

Doposud stojí zhruba za čtvrtinou prodejů čínská vláda, která prezervativy rozdává zdarma. Tento podíl se však sníží. "Dříve byly kondomy zdarma lidmi velmi vítané, ale nyní si již Číňané mohou dovolit za ně zaplatit a klidně půjdou do lékárny a vyberou si ty nejlepší, ty nejmódnější," říká Šu-jü Sü, ředitel mezinárodních prodejů.

Již brzy Safedom začne svoje kondomy prodávat v Bangladéši a v Africe.

Příliš malé kondomy pro Afričanky

Právě vstup na africký trh přitom nemusí být pro čínskou firmu jednoduchý. V Jihoafrické republice v září proběhlo soudní řízení ohledně čínských kondomů jiné společnosti. Jednalo se ale o dámské kondomy a soud zabránil vládě, aby jich nakoupila 11 milionů s odůvodněním, že jsou příliš malé.

Soudkyně Sulet Potterill zablokovala kontrakt s odůvodněním, že čínské kondomy Phoenurse jsou o 20 porcent kratší, jsou vyrobeny ze špatného materiálu a nebyly schváleny Světovou zdravotnickou organizací. Kontrakt nakonec získala společnost Sekunjalo z Kapského Města.

apaAnežka Palková