6. května 2010 13:18, aktualizováno  15:14 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČNB překvapivě snížila úroky. Peníze už půjčuje skoro zadarmo

Peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze | foto: Lidové noviny

PRAHA Bankovní rada České národní banky dnes snížila úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Základní úroková sazba tak klesla na historicky nejnižší úroveň 0,75 procenta. Informoval o tom mluvčí ČNB Marek Petruš. Analytici očekávali, že ČNB ponechá úrokové sazby beze změny.

Klíčová sazba ČNB se tak nyní nachází čtvrt procentního bodu pod klíčovou sazbou Evropské centrální banky. "Česká měna je tak úrokově znevýhodněna, což se v bezprostřední reakci promítlo do oslabení koruny o zhruba deset haléřů na 26,05 Kč/EUR. Centrální banku k tomuto kroku pravděpodobně vedl příznivý inflační výhled," uvedl analytik Komerční banky Jan Vejmělek.

Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům nižší úroky přinášejí levnější úvěry na investice a provoz, domácnostem levnější půjčky na bydlení. Že je potřeba uvolnit další levné peníze do ekonomiky svědčí o tom, že národní banka zatím oživení nevěří.

Podobná pomoc se navíc poslední době ukazuje jako bezzubá. V loňském roce kvůli krizi totiž tržní sazby reagovaly na vývoj sazeb ČNB pouze v omezené míře.

Koruna mírně posílí

Nová prognóza České národní banky počítá pro tento rok s mírně větším posílením kurzu koruny. ČNB očekává letos kurz kolem 25,30 Kč/EUR, zatímco počátkem února odhadovala 25,50 Kč za euro. Guvernér centrální banky Zdeněk Tůma po jednání bankovní rady řekl, že nyní lze pozorovat výkyvy kurzu koruny, ale v horizontu prognózy počítá s jeho velmi mírným posilováním.

"Z hlediska kurzu koruny je nyní významnější vývoj averze vůči riziku na globálním trhu než malá změna v úrokovém diferenciálu. Nicméně nečekané snížení sazeb by mohlo rozkolísanost koruny ještě zvýšit," uvedl analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

Dnešním rozhodnutím bankovní rady se od pátku sníží základní úroková sazba, tzv. repo sazba, a lombardní sazba. Diskontní sazbu ponechala bankovní rada na 0,25 procenta. Důvodem ponechání diskontní sazby beze změny je fakt, že v mnoha právních předpisech se v sankčních a podobných ustanoveních vyskytuje násobek diskontní sazby jako základ pro výpočet penále, pokut a sankčních poplatků.

Lidovky.cz, ČTK

Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace
Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace

Hledala způsob, jak propojit učení s pohybem a naučit děti jazyk nenásilnou formou. Tereza Dědková založila před 4 lety projekt Little Bubbles, ve kterém spojila tři velké vášně: jógu, angličtinu a práci s dětmi. Jak to funguje a pro koho jsou Bublinky vhodné?