28. dubna 2018 22:02 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Trumpova vláda zřejmě prodlouží partnerům výjimku na cla, která končí na začátku května

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Americký prezident Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Donald Trump. | foto: Reuters

WASHINGTON Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa zřejmě prodlouží svým partnerům výjimku z placení cel na dovoz ocele a hliníku do Spojených států. Platnost výjimky končí 1. května. Délka prodloužení se však bude u jednotlivých zemí lišit podle toho, jak pokročila jednání. Uvedl to server zpravodajské televize CNBC s odvoláním na informované zdroje.

Podle těchto zdrojů například Kanadě a Mexiku bude výjimka prodloužena, protože učinily pokrok v otázkách ocele a hliníku při jednáních o nové Severoamerické dohodě o volném obchodu (NAFTA). Zatím však není jasné, jak pokročila jednání s Brazílií, Austrálií a Argentinou. CNBC se nezmínila ani o EU.

Uznání Jeruzaléma podle Trumpa znamená začátek nového přístupu k řešení izraelsko-palestinského konfliktu.
Přátelská atmosféra je patrná na první pohled. Emmanuel Macron si třese rukou se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem.

Konečné rozhodnutí je na prezidentovi

Jižní Korea bude podle CNBC osvobozena od cel trvale, protože v nové obchodní dohodě byly dojednány kvóty na dovoz. Vládní úředníci požádali i ostatní země, aby jim sdělily, s jak velkou úrovní kvót by souhlasily. Kvóty jsou podle jednoho z úředníků aktivní částí jednání s každou zemí, která získala dočasnou výjimku. 

 Jednáním o trvalých výjimkách s jednotlivými zeměmi byl pověřen americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer. Pouze s Evropskou unií vede jednání ministr obchodu Wilbur Ross. Na celý proces dohlíží Národní bezpečnostní rada. Konečné rozhodnutí o prodloužení výjimek je na prezidentovi.

 Německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) s odvoláním na zdroje napsal, že Ross tento týden telefonicky hovořil s evropskou komisařkou pro obchod Cecilií Malmströmovou a požádal ji, aby EU dobrovolně omezila vývoz ocele a hliníku do USA na 90 procent průměrné úrovně z let 2016/2017. To by představovalo snížení vývozu o 16,3 procenta. EK však tento požadavek odmítla a označila ho za nepřijatelný.

ČTK
  • 0Diskuse
Najdete na Lidovky.cz