Pondělí 30. listopadu 2020svátek má Ondřej 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Co dělá realitní král svržený z trůnu? Vede vinici a investuje do start-upů

Jean-François Ott, Pachtův palác | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jean-François Ott, Pachtův palác | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

PRAHA Někdejší realitní král Prahy Jean-François Ott před lety o svou firmu Orco přišel. Na podnikání ale nezanevřel. Kromě realit, které stále tvoří páteř jeho byznysu, se věnuje také vlastní vinici a investuje do start-upů.

Vybudoval jedno z nejrozsáhlejších realitních impérií ve střední Evropě. Měnil podobu Prahy, Budapešti či Varšavy. A pak najednou takřka o vše přišel. Spoluzakladatel a někdejší vlastník realitní společnosti Orco Jean-François Ott přesto na podnikání nezanevřel.

Necelé tři roky poté, co ztratil své realitní dítě, má Ott hlavu plnou plánů a pracuje prý jako šílený. Kromě realitního byznysu, který stále tvoří základ jeho majetku, má také vinici ve Francii asi padesát kilometrů od Châteauneufdu-Pape, jež ročně vyprodukuje na 150 tisíc lahví. Provozuje rovněž luxusní hotel v Praze a také se stal poměrně známým investorem do start-upů.

Jean-François Ott, Pachtův palác
Jean-François Ott, Pachtův palác

Peníze vložil například do cashback systému RedCrox, kombinujícího nakupování s možností sportovního sázení. Když zákazník správně tipne výsledek sportovního klání, vyhraje zpět celou cenu nákupu. Na Ottovu radu se RedCrox pokusil další investice získat na crowdfundingovém portálu Fundlift, kde se mu podařilo nasbírat 4,7 milionu korun.

Ott investoval i do společnosti Hotelmatching. com, která se snaží spárovat hosty se správnými hotely. „Je to trochu jako seznamka. Roboti té firmy se podívají na vaše profily na sociálních sítích, a dokážou si tak o vás vytvořit určitý obrázek a spárovat vás s odpovídajícím ubytováním,“ vysvětluje Ott.

Magazín Index LN vychází 27. února.

Podíl má i ve firmě CityCare, která do čtyřiceti zemí světa dodává jednoduché defibrilátory, které mohou používat i laici. „Můžete si zvolit jazyk, kterým na vás ten přístroj bude mluvit a on vám prostě poví, co máte dělat a v případě nouze sám zavolá ambulanci,“ říká Ott.

Poptávka po přístrojích je prý solidní, ostatně defibrilátory už musí být ve Francii povinně na sportovních stadionech a také na letištích a nádražích. „Právě na nádražích ostatně dojde ve Francii k šedesáti procentům infarktů. Lidé dobíhají na vlak a srdce to nezvládne,“ říká Ott.

Jean-François Ott (52)

  • V průběhu své kariéry pracoval nejprve 18 měsíců v Jižní Koreji pro francouzskou skupinu Framatome, než nastoupil jako obchodník s deriváty v Paříži.
  • Stavební firmu Orco založil v roce 1991. Stál za rozvojem zhruba stovky projektů v oblasti rezidenčních nemovitostí a luxusních hotelů. V únoru 2007 byla jeho společnost na vrcholu, pak ale nastal strmý pád.
  • V zadluženém Orku získal záhy rozhodující vliv český miliardář Radovan Vítek a Otta o jeho realitní dítě připravil. Z pražského realitního impéria zůstal nakonec Ottovi jen Pachtův palác.

S lidským zdravím souvisí i další projekt, od kterého si Ott hodně slibuje – společnost Pollutioncheck, vyrábějící měřiče znečištění ovzduší. „Většina současných standardníchměřičů má velké rozměry, několik čtverečních metrů. Výhodou toho našeho je, že je velký jako hrnek na kávu. Jeho zatímní nevýhodou pak to, že je energeticky náročný, takže baterie nevydrží dlouho,“ říká Ott.

Jak tvrdí, ačkoli se v Česku o znečištění příliš nemluví, je to vážný problém. „Je změřeno, že když je koncentrace škodlivých částic během dne nejvyšší, může překročit zdraví nebezpečnou hranici až tisíckrát,“ říká.

Kvůli tomu ostatně tyto přístroje paradoxně občas naráží u politiků ve francouzských městech. „Říkají si, co kdyby se ukázalo, že největší znečištění je zrovna v nejluxusnějších čtvrtích, co kdyby nás pak lidé žalovali? A ptají se, zda je to povinné. To samé platí o defibrilátorech. Snažím se lidem vysvětlit, že jim to může zachránit život a oni se mne ptají, zda je to povinné‚“ říká Ott.

Že se jakožto někdejší šéf obří realitní firmy začne zajímat o drobné začínající firmy, nepovažuje Ott za něco překvapivého. „Orco bylo svého času také start-up. Navíc jsem měl vždycky rád ostatní byznysmeny, kteří s něčím začínají. A myslím, že jim dokážu pomoci, protože chápu jejich potíže,“ říká.

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

Stránky AliExpress jsou dostupné v mnoha jazycích. Objednávku můžete poslat i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...