15. listopadu 2012 11:46 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČSA se dohodly s odbory, pilotům se zkrátí volno a zmrazí mzdy

Řídící věž pilotovi neoznámila, že má na palubě trhavinu. (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řídící věž pilotovi neoznámila, že má na palubě trhavinu. (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Pilotům ČSA se v příštím roce zkrátí délka garantovaného volna a mzdy se jim zmrazí na letošní úrovni. Odborové sdružení pilotů ČSA se na tom dohodlo s vedením národního dopravce, kolektivní smlouvu ještě musejí obě strany podepsat.

Podle předsedy odborářů Stanislava Fialy piloti při kolektivním vyjednávání ustoupili za garanci zaměstnanosti pro piloty, kteří u ČSA létají nejdéle. Původně odboráři prodloužení pracovní doby odmítali.

Ztrátové ČSA

ČSA loni hospodařily se ztrátou 241 milionů korun před zdaněním. V roce 2010 vykázaly hrubý zisk 76 milionů korun, v němž ale byly započteny tržby z prodeje dlouhodobého majetku za téměř 2,7 miliardy korun. V roce 2009 měly aerolinky ztrátu 3,7 miliardy korun.

Pilotům ČSA se tak v příštím roce zkrátí délka garantovaného volna ze 120 dnů za rok na 103. Prodloužení pracovní doby je podle Fialy reakcí na současný stav firmy, která od roku 2008 nebyla v zisku a také letos počítá se ztrátovým hospodařením. V současnosti ČSA zaměstnávají zhruba 250 dopravních pilotů.

Na garantovaných 103 dní volna ročně mají podle zákoníku práce nárok zaměstnanci, kteří pracují osm hodin denně pět dní v týdnu, vysvětlil Fiala. Piloti ale běžně pracují i 12 hodin denně. Podle šéfa odborářů je ale okleštění volna pro piloty výhodnější než krácení mezd, které hrozilo.

ČTĚTE TAKÉ:

Změnou k lepšímu pro piloty je v aktuální kolektivní dohodě opětovné zavedení seniority, kterou společnost zrušila jako reakci na stávky pilotů z konce roku 2011, kdy se piloti bránili porti převedení letadel ATR z ČSA do charterového dopravce Holidays Czech Airlines.

Seniorita zaručuje, že v případě propouštění budou přednostně odcházet noví zaměstnanci dopravce a naopak pracovní místa služebně nejstarších zůstanou zachována. Kolektivní smlouvu pro příští rok chce vedení ČSA podepsat v nejbližších dnech.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz