Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČSA se dohodly s odbory, pilotům se zkrátí volno a zmrazí mzdy

Řídící věž pilotovi neoznámila, že má na palubě trhavinu. (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řídící věž pilotovi neoznámila, že má na palubě trhavinu. (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Pilotům ČSA se v příštím roce zkrátí délka garantovaného volna a mzdy se jim zmrazí na letošní úrovni. Odborové sdružení pilotů ČSA se na tom dohodlo s vedením národního dopravce, kolektivní smlouvu ještě musejí obě strany podepsat.

Podle předsedy odborářů Stanislava Fialy piloti při kolektivním vyjednávání ustoupili za garanci zaměstnanosti pro piloty, kteří u ČSA létají nejdéle. Původně odboráři prodloužení pracovní doby odmítali.

Ztrátové ČSA

ČSA loni hospodařily se ztrátou 241 milionů korun před zdaněním. V roce 2010 vykázaly hrubý zisk 76 milionů korun, v němž ale byly započteny tržby z prodeje dlouhodobého majetku za téměř 2,7 miliardy korun. V roce 2009 měly aerolinky ztrátu 3,7 miliardy korun.

Pilotům ČSA se tak v příštím roce zkrátí délka garantovaného volna ze 120 dnů za rok na 103. Prodloužení pracovní doby je podle Fialy reakcí na současný stav firmy, která od roku 2008 nebyla v zisku a také letos počítá se ztrátovým hospodařením. V současnosti ČSA zaměstnávají zhruba 250 dopravních pilotů.

Na garantovaných 103 dní volna ročně mají podle zákoníku práce nárok zaměstnanci, kteří pracují osm hodin denně pět dní v týdnu, vysvětlil Fiala. Piloti ale běžně pracují i 12 hodin denně. Podle šéfa odborářů je ale okleštění volna pro piloty výhodnější než krácení mezd, které hrozilo.

ČTĚTE TAKÉ:

Změnou k lepšímu pro piloty je v aktuální kolektivní dohodě opětovné zavedení seniority, kterou společnost zrušila jako reakci na stávky pilotů z konce roku 2011, kdy se piloti bránili porti převedení letadel ATR z ČSA do charterového dopravce Holidays Czech Airlines.

Seniorita zaručuje, že v případě propouštění budou přednostně odcházet noví zaměstnanci dopravce a naopak pracovní místa služebně nejstarších zůstanou zachována. Kolektivní smlouvu pro příští rok chce vedení ČSA podepsat v nejbližších dnech.

,

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...