14. března 2015 11:56 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Další včelařský podvod. Inspekce upozornila na med od smyšlených prodejců

Státní potravinová a zemědělská inspekce upozornila na med, který na český trh... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Státní potravinová a zemědělská inspekce upozornila na med, který na český trh... | foto: Potraviny na pranýři

Po „českém“ Dědečkově medu s obsahem pylových zrn z Číny upozornila tento týden Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SPZI) na další podvod se včelím produktem. Na český trh byly dodávány medy od smyšlených osob a dodavatelů, kteří med ve skutečnosti nevyrábějí, ani nedodávají na trh.

Josef Filák z Přemyslovic na Prostějovsku a sklad smíšeného zboží v Křenovicích. Tito dodavatelé měli podle údajů na etiketách dodávat na trh „Med lesní“ ve skleněných lahvích po 500 nebo 1000 g. Laboratorní analýzy inspekce prokázaly, že jde o nejakostní medy s vysokým obsahem sacharózy a až desetkrát vyššími hodnotami látky hydroxymethylfurfural. Na nevyhovující produkty upozornil web Potraviny na pranýři.

Z kontrol SZPI vzešlo, že uvedení dodavatelé ve skutečnosti med nevyrábějí, ani nedodávají. Na adrese Josefa Filáka se podle ní v Přemyslovicích nachází obecní úřad, uvedené identifikační číslo je falešné a pan Filák zemřel v roce 2013. Distribuci potravin, výrobu medu ani podnikatelskou činnost neprováděl ani v minulosti.

Ze soukromé adresy, na které bydlí lidé, kteří med nikdy nevyráběli, ani neprodávali, má pocházet další dodavatel medu - sklad z moravských Křenovic. „Je možné, že se v tržní síti vyskytuje i teď,“ uvádí na svém webu SZPI.

Na etiketách sklenic tímto s medem je včela a květ rostliny, přičemž vyobrazení je podle inspekce nápadně podobné tomu, jaké používá oficiální výrobce medu (Jan Voksa z Brna).

O podvodném jednání a uvádění smyšlených dodavatelů informovala inspekce Policii ČR.

Michaela Rozšafná

Autor

Michaela RozšafnáMichaela.Rozsafna@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!