Pondělí 18. ledna 2021svátek má Vladislav -11 °C sněžení Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pozor na polské jídlo se solí ze silnic, varuje komora

jedlá sůl (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy jedlá sůl (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Polská „solná aféra“ budí obavy i v Česku. Informace o využívání posypové soli při výrobě potravin v Polsku pronikla na veřejnost minulý týden. Dosud však neexistuje oficiální vyjádření polské strany, ani seznam výrobců, kteří posypovou sůl ve výrobě využívali.

Otázkou je, zda se takto kontaminované potraviny dovážely i do Česka. Státní veterinární správa situaci prověřuje, odběry již provedla v Moravskoslezském kraji, kde odebrala na  15 vzorků potravin z Polska. Výsledky rozborů budou známy během týdne, řekl v rádiu Impuls ředitel SZPI Jakub Šebesta.

"Informace o dlouholetém používání posypové soli při výrobě polských potravin, které proběhly v médiích, vyvolávají oprávněné a zásadní pochyby o bezpečnosti polských potravin," varuje před polskými potravinami Potravinářská komora ve své tiskové zprávě.

Kontroloři podle Šebesty odebrali v českých skladech k analýze vzorky pečiva a směsí soli a masných výrobků. Inspekce zároveň v těchto dnech pozastavila dvě dodávky polské soli.

V jednom případě šlo o 1400 kg soli ve 20 kg balení, v druhém případě o menší množství. Jestli je to závadná, přebalovaná sůl, nelze podle Šebesty ještě říci. Vlastníci skladů, ve kterých se sůl skladovala, na její původ sami upozornil, podotkl.

ČTĚTE TAKÉ:

Podezřelé jsou tři polské firmy. Polští policisté, kteří mají na starosti boj s organizovaným zločinem, zjistili, že firmy kupovaly sůl, která se používá třeba v zimě k posypu silnic za 130 zlotých (asi 780 korun) za tunu a prodávaly ji jako kuchyňskou jedlou sůl za asi 400 zlotých (2400 korun) na tunu.

Podle polské agentury PAP tak na tom firmy údajně vydělávaly několik milionů zlotých ročně.

Podle informací polských médií technickou sůl využívalo široké spektrum podniků, mlékárnami počínaje, přes masokombináty až po výrobce pečiva konče. "Existují obavy, že takto kontaminované výrobky byly dováženy i na český trh," uvedla dále komora sdružující výrobce potravin a potravinářské svazy.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Komora často upozorňuje na rizika plynoucí z nákupu zahraničních potravinářských výrobků a vyzývá k nákupům českých výrobků od renomovaných výrobců namísto výrobků dovozových s nejistým původem i s možným velkým zdravotním rizikem.

Sůl obsahovala velké množství síranu sodného, které ve větším množství může lidem způsobovat žaludeční a střevní problémy.

Vítek Starý se po dlouhé době ozval: Je toho hodně, když je člověk sám

Vítek Starý, zpěvák Mandrage - 2. února 2018 zahájila kapela v pražském Foru... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V lednu letošního roku se po něm slehla zem a od té doby o sobě nedal vědět. Nyní frontman již neexistující kapely...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...