Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Desetina nových bytů patří cizincům. Pro movité cizince je Praha přitažlivou destinací

Pro cizince jsou byty v Praze výhodnou investicí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pro cizince jsou byty v Praze výhodnou investicí. | foto: Martin Samek, Lidovky.cz

PRAHA Cizinci či Češi vracející se po několikaletém pobytu v zahraničí si stále častěji pořizují v Praze nové bydlení. Česká metropole je totiž pro kupující z ciziny stále přitažlivou destinací.

Například v pražském projektu Smart byty v Nových Butovicích developerské společnosti Trigema, který zahrnuje téměř 300 bytů, najdeme vedle Čechů příslušníky více než deseti různých národností. „Zatímco v minulosti tvořili velkou část poptávky domácí zájemci, kteří do té doby bydleli třeba ve starší zástavbě či v podnájmu a toužili po vlastním bytě, v poslední době vidíme zvýšený zájem ze strany cizinců nebo Čechů, co žili relativně dlouhou dobu v zahraničí,“ popisuje současný trend Marcel Soural, předseda představenstva developerské společnosti Trigema.

Slováci, Němci i Britové

Obdobnou zkušenost mají i další developeři. Ve společnosti Finep tvoří cizinci zhruba deset procent klientů. „Nejpočetněji jsou zastoupeni Slováci, dále pak občané okolních států, především Německa, následují Britové, jejichž počet se zvýšil po referendu o brexitu, Američané, Izraelci, občané zemí bývalého Sovětského svazu a východní Asie, hlavně Vietnamci a Číňané,“ upřesňuje David Jirušek, mluvčí Finepu.

Dle poradenské společnosti Deloitte figurují zahraniční kupující v osmi procentech transakcí v bytových developerských projektech, menší zájem mají cizinci o rodinné domy. Kupující, jak tvrdí Deloitte, pocházejí nejčastěji ze Slovenska a z Ruska.

„Praha patří stále k atraktivním destinacím, což si uvědomují také developeři. Lze proto očekávat, že poptávka cizinců po bytech v Česku nebude klesat,“ říká Miroslav Linhart, partner a vedoucí týmu nemovitostí v Deloitte.

Důvodů, proč je Praha pro kupující ze zahraničí lákavá, je více. Zdejší byty jsou i přes enormní zdražování v porovnání s řadou evropských měst stále dostupné. Jak uvádí portál Numbeo.com, který sleduje ceny bydlení po celém světě, zaplatí kupující za metr čtvereční v bytě mimo centrum Londýna 9417 dolarů, mimo centrum Mnichova 8005 dolarů, mimo centrum Vídně 4512 dolarů, mimo centrum Berlína 4009 dolarů a mimo centrum Hamburku 3891 dolarů. Metr čtvereční v bytě mimo centrum Prahy vyjde na 3237 dolarů.

Atraktivní a levná Praha

Praha je navíc považována za bezpečnou destinaci a nabízí relativně dost zajímavých pracovních příležitostí. Koncem loňského roku britský list The Independent zveřejnil žebříček 27 nejlepších světových měst pro život a práci sestavený organizací InterNations na základě hodnocení expatů. Praha se umístila na druhém místě za bahrajnským hlavním městem Manáma.

To, že je Praha pro cizince atraktivní, dokládají i statistická data. Loni se počet obyvatel Prahy zvýšil o 14 tisíc osob na více než 1,29 milionu obyvatel, a to hlavně díky cizincům, kterých přibylo přes deset tisíc.

Na rozdíl od tuzemských kupujících, kteří poptávají hlavně menší jednotky o velikosti 2+kk, vybírají zájemci ze zahraničí z větších bytů. „Pokud kupují menší, je to proto, že už ve vlastním bydlí a další jednotka slouží spíše pro pronájem do doby, než se tam po čase nastěhuje jedno z jejich dětí,“ tvrdí Soural z Trigemy.

„Tito lidé mají často velmi dobré ekonomické vzdělání a přehled o vývoji cen na nemovitostním trhu v západní Evropě či USA,“ dodává Jirušek z Finepu. „Moc dobře vědí, že ceny nemovitostí v Praze jsou v porovnání s městy západní Evropy stále velmi nízké.“

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Pro cizince jsou byty v Praze výhodnou investicí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Pro cizince jsou byty v Praze výhodnou investicí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Pro cizince jsou byty v Praze výhodnou investicí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden
Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden

Připomeňte si s námi den, který oslavuje to nejdůležitější – naše děti. Rozmazlete ty svoje s krásnými a originálními dárky od značky Canpol babies. Sledujte náš týdenní kalendář a vyhrávejte každý den.