Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nových bytů je v Česku zoufale málo. Nouze je i o starší bydlení

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Bytová výstavba v Česku sice od roku 2015 roste, jenže pomalu. Od letošního ledna do července dosáhl počet dokončených jednotek čísla 14 799, o 5,6 procenta více než v předchozím roce; nejvíc jich přitom přibylo v Praze.

Nájemní bydlení (Ilustrační foto). foto: Shutterstock

„Je pravdou, že se v hlavním městě dokončuje absolutně nejvíc bytů. Na druhou stranu počet zahájených staveb bytů tu vloni kriticky klesl – o více než 47 procent,“ komentuje situaci Iva Ritschelová, předsedkyně Českého statistického úřadu.

Doba velmi levných úvěrů končí. ČNB znovu zvýšila úrokové sazby

Letošek zatím ukazuje na lepší výsledky. Za první pololetí vzrostl počet zahájených staveb bytů o pětinu. „Nejvyšší dynamiku má tento trend v Olomouckém kraji, v Praze, v Pardubickém kraji a na Vysočině,“ upřesňuje Ritschelová.

I tak je ale nových bytů zoufalý nedostatek, což jejich ceny šroubuje do astronomických výšek. Například v Praze je aktuálně průměrná cena nového bydlení už více než 83 tisíc korun za m². Před rokem to přitom bylo jen necelých 70 tisíc a před dvěma lety méně než 60 tisíc korun.

Astronomické ceny

„Takto vysoké ceny již začínají i střední třídě omezovat přístup k bydlení,“ upozorňuje Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema.

Počty prodaných bytů proto klesají, v posledních třech měsících se prodalo jen 1200 nových bytů, loni to ve stejném období bylo 1450 jednotek. Podle šéfa Central Group Dušana Kunovského lze v Praze očekávat celoroční prodej hluboko pod hranicí 6000 bytů.

Grafika bydlení

Podobná situace panuje v Brně. Průměrná cena u novostaveb se tu pohybuje kolem 65 tisíc korun za metr čtvereční. Aktuálně tu stavitelé nabízejí jen 695 nových bytů, 300 z nich už je ale zarezervovaných. „Z nabídky rychle mizí hlavně menší a levnější byty, zůstávají ty větší a dražší. Ty se pak stávají pro běžné lidi hůř dostupnými,“ popisuje Alexej Veselý, ředitel společnosti Trikaya.

Česko je ve vyřizování stavebního povolení až na 127. místě na světě

Ve třetím kvartále se tu v novostavbách prodalo 239 bytů, což je o osm procent méně než loni. Celkově to za prvních devět měsíců bylo pouze 757 bytů, o 37 procent méně než před rokem.

Žádaný je i plzeňský region. Průměrná cena nového bytu se tu v posledních měsících pohybuje okolo 49 tisíc korun za metr čtvereční. Podle statistik Trigemy se tu do poloviny letošního roku prodalo okolo 600 nových bytů.

V dalších městech se pak staví ještě méně. „V Českých Budějovicích se ročně uvádí na trh maximálně stovky nových bytů, letos to bude zhruba 300,“ potvrzuje Tomáš Hejda z Remaxu.

O starší byty je nouze také

Pnutí na trhu s novým bydlením se pak logicky odráží i v nabídce a poptávce po starších bytech. Na většině míst v republice tak dnes poptávka rovněž značně převyšuje nabídku.

Nejvíce je to znát v Praze. Průměrná cena nabízeného staršího bytu se tu podle analýzy společnosti Trigema ve třetím kvartálu vyšplhala na 77 520 korun za metr čtvereční. Ceny za starší bydlení v Praze se tak značně přibližují novostavbám, na rozdíl od jiných evropských velkoměst.

Koupě bytu v Praze se lidem vzdaluje. Cena za metr stoupla na více než 83 000

Dokládá to analýza společnosti KPMG, podle níž byla v metropoli ve druhém čtvrtletí nabídková cena za nové bydlení jen o 12,7 procenta vyšší než u starších bytů. Třeba v Berlíně ale převyšuje 35 procent. „Nižší rozdíl mezi cenami novostaveb a starších bytů oproti sousedním metropolím je jedním z důsledků nedostatku nových bytů na pražském trhu,“ potvrzuje Pavel Kliment, partner KPMG.

A ceny starších nemovitostí rostou prakticky ve všech městech napříč republikou. Po Praze nejvíce v Brně a v Jihomoravském a ve Středočeském kraji. Dražší než na většině míst jsou také v Plzeňském kraji, kde průměrná cena starších bytů převyšuje hladinu 33 tisíc korun.

„V Teplicích vzrostly meziročně ceny zhruba o deset až 15 procent,“ uvádí Tomáš Hejda z Remaxu. „A například v Krnově a v Opavě už jsou ceny s ohledem na lokalitu a průměrný plat opravdu velmi vysoké. Předražené jsou zvláště malé byty.“

Naprostý nedostatek bytů na prodej šroubuje nahoru ceny například i v Lounech či v Žatci. Zájem o bydlení tu značně přiživila výstavba několika továren.

Grafika bydlení
Autor: