19. dubna 2012 14:05 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Díky konkurenci je Nokia ve ztrátě 929 milionů eur

Vývojové centrum společnosti Nokia v Helsinkách | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vývojové centrum společnosti Nokia v Helsinkách | foto: Reuters

HELSINKY Finská společnost Nokia se v prvním čtvrtletí letošního roku propadla do ztráty 929 milionů eur (23 miliard Kč), zatímco ve stejném období loni vykázala zisk 344 milionů eur.

Může za to pokles příjmů způsobený silnou konkurencí na trhu, uvedla agentura AP. Nokia, která je největším výrobcem mobilních telefonů na světě, současně oznámila odchod ředitele prodeje.

Příjmy se snížily o 29 procent na 7,4 miliardy eur. Ztráta na akcii činila 0,08 eura. Analytici dotazovaní agenturou Thomson Reuters StarMine přitom očekávali ztrátu jen 0,07 eura na akcii. Nokia v reakci na ztrátu slíbila další výrazné snižování nákladů, detaily hodlá zveřejnit brzy.

Propad Nokie

Nokia loni prodala celkem 419 milionů telefonů a udržela si ještě pozici jedničky na trhu. Na trhu chytrých telefonů, který v roce 1996 založila, však silně zaostává za konkurencí. O první pozici ji zde již připravila americká firma Apple a ohrožuje ji i levnější konkurence přístrojů s operačním systémem Android od Googlu. Na dolním konci trhu s mobilními telefony pak Nokii ohrožuje levná asijská konkurence.

Čisté příjmy z prodeje přístrojů klesly o 40 procent na 4,2 miliardy eur, z toho u chytrých telefonů se propadly o více než polovinu na 1,7 miliardy eur. Nokia ve čtvrtletí prodala 82,7 milionu telefonů, loni to bylo 108,5 milionu přístrojů. Z toho prodej chytrých telefonů klesl o 51 procent.

Nokia již minulý týden varovala, že její aktivity v oblasti telefonů budou v prvním i druhém čtvrtletí ztrátové, protože prodej nových telefonů s operačním systémem Microsoft Windows nevyrovná pokles prodeje běžných modelů telefonů. Nokia nyní provádí změny ve své nabídce, aby lépe konkurovala rivalům Apple a Samsung. Nově ve svých telefonech Lumia používá software firmy Microsoft, dříve používala vlastní operační systém Symbian.

Firma současně oznámila, že restrukturalizuje svůj prodejní tým a současný výkonný viceprezident pro prodej Colin Giles (49) na konci června odejde.

ČTĚTE TAKÉ:

Giles podle prohlášení opouští firmu na vlastní žádost, protože chce být více s rodinou. V Nokii Giles pracoval na různých marketingových a prodejních pozicích od roku 1992 a podílel se na expanzi firmy do Asie a Číny.

Mezinárodní ratingová agentura Moody's na počátku tohoto týdne snížila hodnocení spolehlivosti úvěrových závazků Nokie o jeden stupeň na Baa3. To už je jen jednu příčku nad spekulativní úrovní. Novému rating udělila navíc negativní výhled, který signalizuje možnost dalšího zhoršení.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.