18. srpna 2009 9:26 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Díra ve státním rozpočtu snížila spolehlivost největších českých bank

Česká měna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká měna | foto: Shutterstock

PRAHA Agentura Moody's snížila dílčí ratingy největších českých bank - ČSOB, České spořitelny a Komerční banky o jeden stupeň - z Aa3 na A1. Podle agentury u těchto bank poklesla jejich schopnost dostát závazkům plynoucím z korunových depozit. Informují o tom Hospodářské noviny a deník E15.

Co ohrožuje největší české banky?

Česká spořitelna: Velké objemy spotřebitelských úvěrů a závislost na realitním sektoru
ČSOB a KB: Několik velkých klientů a závislost na malých a střeních podnicích

Analytici Moody's předpokládají, že v případě zhoršení ekonomické situace by Česká národní banka či stát nemohly kvůli špatnému stavu veřejných financí bankám pomoci. Ratingy bankovních depozit proto byly sníženy na stejnou úroveň, jako mají české státní dluhopisy.

Revizi ratingů Moody's zahájila koncem května. Finanční situace bank ale sice zůstává silná, ovšem s negativním výhledem. Zhoršuje se totiž jejich operační prostředí.

Moody's zároveň označila u každé banky vnitřní rizika. Například Česká spořitelna je podle agentury ohrožena svým velkým portfoliem spotřebitelských úvěrů, které mají vyšší riziko, a také svou expozicí vůči realitnímu sektoru. Komerční bance údajně plynou rizika z toho, že má ve svém úvěrovém portfoliu soustředěno několik velkých klientů a dále, že je příliš vydána na milost sektoru malých a středních podniků. Jejich úvěry jsou zhoršením ekonomického prostředí ohroženy podle Moody's více než jiné druhy půjček. Situace ČSOB je pak prý podobná jako u Komerční banky.

Lidovky.cz, ČTK