Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 12 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Donutili mě ukousnout si prst, tvrdil muž pojišťovně. Podvodů loni přibylo

Pojistný podvod. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pojistný podvod. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Některé příběhy jsou podezřelé od začátku. Třeba ten, který v České pojišťovně vyprávěl jistý mladý muž: přepadli jej chuligáni a donutili ukousnout si prst. Jiné podvody museli detektivové pojišťoven odhalovat složitěji – a podle dosud zveřejněných statistik z různých společností byli loni úspěšnější než v předešlém roce. Anebo byli klienti odvážnější a drzejší.

Počty pojistných podvodů u velkých českých pojišťoven loni ve většině případů vzrostly. Stejně tak částky, které se jejich pachatelé pokusili získat. Negativní nárůst potvrdila Česká pojišťovna, Allianz, Kooperativa, Slavia i Generali.

K dopovězení výše uvedeného příběhu: mladík se ve snaze vymoci peníze z pojišťovny zbavil dvou článků malíčku. Peníze potřeboval na alkohol a drogy. Pod tíhou důkazů přiznal, že si historku o ozbrojeném přepadení a vynuceném ukousnutí prstu vymyslel.

PODVODY 2015

Hodnota odhalených podvodů

  • Česká pojišťovna

463,9 milionu (+2,2 milionu)

  • Allianz

232,5 (+74,4 milionu)

  • Kooperativa

210 milionů (+1 milion)

  • Generali

50 milionů

(nezměněno)

  • Slavia pojišťovna, Uniqa a ČSOB pojišťovna zatím přesné statistiky za rok 2015 neuveřejnily.

Na první poslech humorný příběh je ale spíše kuriózní variantou sebepoškozování jakožto svébytné kategorie pokusu o pojistný podvod.

„U pojistných podvodů z našeho pojištění zdraví se nejčastěji setkáváme s falšováním lékařských zpráv nebo úmyslným způsobováním drobných úrazů, tedy sebepoškozováním. Tomu předchází účelově sjednaná smlouva,“ popisuje Jan Vlček, obchodní ředitel Slavia pojišťovny.

I tato společnost zaznamenala loni zvýšený počet pokusů o podvod, byť kompletní statistiky za loňský rok ještě nemá k dispozici. Největší skok v objemu odhalených výtečníků zaznamenali detektivové pojišťovny Allianz. Podvodníci se od ní pokusili nelegálně získat 232 milionů korun, což bylo meziročně o 74 více než v roce 2014.

Největší skok zaregistrovala Allianz v Ústeckém kraji, více než trojnásobný – ze 6,5 milionu na 18,3 milionu. Druhy podvodů u jejích klientů kopíroval trendy dalších pojišťovacích domů: nejčastěji šlo o pojištění aut, odpovědnosti, majetku nebo už zmiňované úrazové pojištění.

Za nejzajímavější loňský případ označili lidé z této společnosti tragický výbuch luxusní vily v Šenově u Nového Jičína.

„Kvůli statickému ohrožení nebylo možné příčinu řádně vyšetřit. Nakonec se řešení našlo a šetření pod dohledem hasičů potvrdilo, že o nahodilost nešlo. V sutinách byly nalezeny dvě osoby balkánského původu a mechanismus, který přispěl k výbuchu. Byli to zřejmě najatí bílí koně, vymklo se jim to z rukou a nešťastnou náhodou tam zůstali,“ líčí Ludvík Bohman, šéf právního oddělení společnosti Allianz.

Zároveň připojuje nepříjemný odhad: až patnáct procent všech nahlášených pojistných událostí je pokusem o podvod. U aut jde podle Bohmana o více než 30 procent případů.

Právě auta bývají u všech pojišťoven nejpočetnější položkou ve statistikách podvodů: jde třeba o umělě navyšované účty za neprovedené opravy.

Stejně tak platí, že „nejhříšnějším“ městem je Praha. Třeba v případě společnosti Generali se na jejím území odehrálo více než polovinu případů (29 z celkových 50 milionů potenciální škody). Zástupci pojišťoven se shodují, že u Prahy k nekalému jednání přispívá anonymita hlavního města.

Deset let vězení

Většina případů nebývá od začátku promyšleným činem. Ke škodě skutečně dojde, ale člověk vycítí příležitost si na nepříjemnosti trochu přivydělat.

„Podlehne tíze okamžiku. K pojistné události skutečně dojde, ale klient se poté snaží pojišťovnu přesvědčit o tom, že mu vznikla daleko větší škoda, než tomu ve skutečnosti bylo,“ popisuje situaci ředitel Útvaru vyšetřování a interní bezpečnosti České pojišťovny Michael Maierl.

Ač může snaha některých klientů působit komicky, o velkou legraci nejde. Pojistný podvod je trestným činem, po jehož spáchání může jít člověk až na dva roky do vězení. V případě velké škody dokonce až na deset let.

ŠEDÁ ZÓNA

Časté podvody:

Antidatování pojistných smluv, nadhodnocení faktury za opravu, vymyšlený průběh nehody, sebepoškozovování, vícenásobné vymáhání životní pojistky

Další případy:

  • Muž nahlásil poranění krční páteře, k němuž mělo dojít při pádu na kolečkových bruslích. V průběhu šetření pojistné události vyšlo najevo, že dotyčný v době léčení úrazu aktivně sportoval. Už po třech hodinách po ošetření lékařem posiloval a neměl nijak fixovaný krk, jak mu doktor nařídil. (Generali)
  • Muž údajně kvůli neopatrnosti vrazil do ženy, které kvůli tomu vypadl z ruky značkový notebook, který se měl poškodit. Doklady o koupi a provedení opravy ovšem byly padělané. Oba aktéři vymyšlenou pojistnou událost zároveň uplatnili i u dalších pojistitelů. V čestném prohlášení navíc uvedli, že mezi nimi neexistuje žádný vztah, přitom spolu žili jako druh a družka ve společné domácnosti. (Generali)
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho
Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho

Oblíbené postavičky od Disneyho, jako jsou Minnie a Mickey Mouse, ožívají v knížce s příběhy na dobrou noc. Jak se líbí dětem a pomáhají jim usnout?