22. září 2014 13:47 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Jurečka proti dumpingu: dovozci potravin musí hlásit zboží dopředu

jídlo potraviny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy jídlo potraviny | foto: Česká pozice

PRAHA Dovozci potravin živočišného a některých produktů rostlinného původu budou muset nejmíň dva dny před zahájením prodeje informovat o zásilce kontrolní úřady. V hlášení budou muset navíc uvádět také předpokládanou prodejní cenu zboží.

Vláda v pondělí schválila dvě nařízení předložená ministrem zemědělství Marianem Jurečkou (KDU-ČSL).

Podle Jurečkova dřívějšího vyjádření má zpřísnění předpisů zabránit možnému zavalení českého trhu potravinami za dumpingové ceny v důsledku ruského embarga na jejich dovoz.

Hlášené ceny jako ukazatel kvality

Uvedení údajů o ceně má podle argumentace ministerstva zemědělství pomoci kontrolním úřadům zacílit na problematické zboží.

"Řada těchto levnějších dovozů by mohla signalizovat potenciální riziko snížení úrovně kvalitativních a hygienických požadavků, které jsou na potraviny právními předpisy kladeny," uvedl úřad v návrhu.

ČTĚTE TAKÉ:

U potravin živočišného původu již nahlašovací povinnost dovozců platí od května 2011.

Až dosud museli o příchozích zásilkách informovat Státní veterinární správu alespoň 24 hodin dopředu. Podle dnes přijatého návrhu se však jeden den ukázal jako krátká doba, bylo proto lhůtu potřeba zdvojnásobit. Cenové hlášení je novinkou. Dovozci rostlinných potravin dosud své dovozy hlásit nemuseli dopředu vůbec.

Příjemci potravin živočišného původu budou informovat Státní veterinární správu, importéři rostlinných produktů Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci (SZPI). Hlášení budou podávána elektronicky pomocí zvláštních formulářů na webech kontrolních institucí.

Nařízení jsou reakcí na situaci poté, co Rusko zakázalo dovoz řady potravin a zemědělských komodit ze Západu. Na unijním trhu vzniká v jeho důsledku přetlak a ceny komodit jdou dolů. Výkupní ceny jablek a zeleniny byly začátkem září meziročně až o polovinu nižší.

Podle odhadu ministerstva zemědělství přijdou tuzemští vývozci zemědělských a potravinářských produktů přímo na tržbách o 250 až 300 milionů korun. Propad cen v důsledku přetlaku zboží na unijním trhu jim může podle Potravinářské komory způsobit až miliardové škody.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz