11. dubna 2016 13:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Dubaj postaví novou ‚babylonskou‘ věž. Na dálku soupeří s ambiciózními Saúdy

Burdž Chalífa v Dubaji. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Burdž Chalífa v Dubaji. | foto: Lidovky.cz

DUBAJ Dubaj plánuje výstavbu věže, která výškou předčí dosavadní dominantu města a nejvyšší stavbu světa Burdž Chalífa, vysokou 828 metrů. Autorem projektu je španělský architekt Santiago Calatrava Valls. Podobně ambiciózní projekt chystá i saúdskoarabské město Džidda.

Developerská společnost Emaar, která stavbu zajistí, oznámila, že přesná výška bude známa až po dokončení budovy. Nicméně věž bude o kousek vyšší než zmíněná Burdž Chalífa.

Náklady na výstavbu mají činit miliardu dolarů, což je v přepočtu zhruba 24 miliard korun. Společnost Emaar ji chce dát jako „dar městu do roku 2020“, kdy se bude v Dubaji konat Expo.

Mluvčí společnosti Emaar Muhammad Abár věž popsal jako elegantní strukturu, na níž budou vyhlídková patra a také poschodí s obchody a hotelem. Podle maket půjde o štíhlou věž připomínající tvarem minaret, ukotvenou k zemi tlustými kabely.

Spojené arabské emiráty nejsou jedinou zemí posedlou výškovými rekordy svých staveb. V saúdskoarabské Džiddě se právě buduje stavba, která má rovněž překonat Burdž Chalífu a má být vyšší než kilometr.

Burdž Chalífa
Když mrakodrap, tak nejvyšší. Ethan Hunt (Tom Cruise) si ve filmu zašplhá po mrakodrapu Burdž Chalífa v Dubaji - nejvyšší budově světa.
ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!