Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Důchodci v USA jsou 47krát bohatší než mladí

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

NEW YORK/PRAHA Nové ekonomické údaje otřásají jedním ze základních principů amerického snu. Každá nová generace by na tom měla být lépe než ta předchozí. Současní mladí Američané však moc dobré vyhlídky nemají.

Vyplývá to z analýzy výzkumného centra Pew Research Center, jejíž výsledky zveřejnila americká televize CNN. Analýza porovnává majetek dvou věkových skupin Američanů. V jedné jsou 35 letí a mladší a v druhé 65 letí a starší.

Jak studia zadlužují Američany:

Je pochopitelné, že starší generace je movitější než ta mladší, která zatím neměla tolik času na spoření. Alarmující je však fakt, že rozdíl mezi majetkem sledovaných skupin se značně prohlubuje. V roce 1987 drželi 65 letí majetek v hodnotě desetkrát větší než 35 letí. Oproti tomu v roce 2009 byla tato propast již 47krát větší.

Studie srovnává čistou hodnotu majetku, tedy majetek domácnosti (jako je dům, auto a úspory včetně důchodových úspor), od kterého jsou odečteny její dluhy (jako je hypotéka, spotřební úvěry, studentské půjčky či dluhy na kreditních kartách).

Pozn. částky jsou očištěné o inflaci
Zdroj: Pew Research Center

Domácnost 35 letého Američana měla v roce 2009 průměrně majetek v hodnotě 3 662 dolarů. Při srovnání se stejnou věkovou generací před 25 lety tak zchudla o 68 procent.

Domácnost 65 letého Američana zažívá pravý opak. Hodnota jejího majetku se průměrně navýšila o 42 procent, ze 120 457 dolarů v roce 1984 na 170 494 dolarů v roce 2009.

"Nevíme, jak současná generace třicátníků skončí, ale víme, jak začíná," uvedl Paul Taylor, viceprezident výzkumného ústavu Pew Reserach Center. Dnešním mladým lidem se podle něj nedaří lépe, než předchozí mladé generaci.

Vystudovaný, ale zadlužený až po uši

Oproti mladým Američanům před několika lety se dnešní mladí osamostatňují později téměř ve všech oblastech života. Jsou více zadlužení, žijí déle u rodičů, manželství uzavírají později a vlastní bydlení si pořizují též ve vyšším věku. Ať je to dáno vlastním rozhodnutím a přístupem nebo slabší ekonomikou, stává se tento trend novou americkou realitou.

Za touto změnou může stát i nárůst počtu studentů univerzit. S diplomem se sice absolventům nabízí šance vyššího výdělku, na druhou stranu se při rostoucím školným mladí Američané čím dál více zadlužují.

ČTĚTE TAKÉ:

Jako hlavní faktor prohlubující se majetkové propasti mezi sledovanými věkovými skupinami však studie uvádí trh s domy a byty. Starší generace dlouhodobě bohatla na rostoucích cenách nemovitostí, které zůstaly i přes splasknutí realitní bubliny vyšší než před třiceti lety.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...