29. září 2015 11:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Dva miliony ‚šidících‘ motorů vyrobili v Maďarsku. Země se bojí o ekonomiku

Vozy Volkswagen na výrobní lince | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vozy Volkswagen na výrobní lince | foto: Reuters

BUDAPEŠŤ Zhruba dva z jedenácti milionů motorů, kterých se týká skandál kolem falšování emisních testů koncernem Volkswagen, vyrobila maďarská továrna divize Audi. Upozornil na to maďarský ministr hospodářství Mihály Varga. Dodal, že vláda se snaží posoudit, jaké dopady může mít skandál na tamní ekonomiku.

„Jsem si jistý, že to ovlivní maďarský automobilový průmysl,“ řekl ministr Varga televizi TV2. „Doufám však, že tento dopad bude menší, než předpovídají katastrofické scénáře,“ dodal.

Upozornil rovněž, že Maďarsko „v tuto chvíli“ neplánuje žádný zákaz automobilů Volkswagen.

ČTĚTE O SKANDÁLU

Varga již dříve uvedl, že pokud povede skandál k poklesu prodeje automobilů v Evropě, mohlo by to snížit tempo růstu maďarské ekonomiky o 0,3 až 0,6 procentního bodu.

Maďarská továrna divize Audi loni vyrobila téměř dva miliony motorů a více než 150 tisíc vozů. Společnost Audi v pondělí uvedla, že softwarem umožňujícím falšovat údaje o emisích při testech bylo v celém světě vybaveno zhruba 2,1 milionu vozů s její značkou.

Součástí koncernu Volkswagen je rovněž česká Škoda Auto. Ta v pondělí oznámila, že manipulace s emisemi naftových motorů zahrnují zhruba 1,2 milionu vozů s její značkou.

Skandál vypukl v pátek 18. září, kdy americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) obvinila Volkswagen, že u vozů s naftovými motory používal software umožňující při testování emisí skrývat vysoce nadlimitní hodnoty toxických oxidů dusíku. Koncernu za tyto podvody v USA hrozí pokuta až 18 miliard dolarů (435 miliard korun).

Skandál navíc začaly minulý týden vyšetřovat i některé evropské země a na firmu byla podána řada hromadných žalob.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz