24. července 2012 16:07 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

E-shopy s knihami válcují kamenné obchody. Řada jich končí

Malým knihkupectvím neodzvonilo. Lidé se do nich rádi vracejí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Malým knihkupectvím neodzvonilo. Lidé se do nich rádi vracejí. | foto: ČTK

PRAHA  V Česku v posledních letech výrazně roste množství knih prodávaných prostřednictvím internetových obchodů. Růst prodejů knih přes internet negativně dopadá na malá kamenná knihkupectví, uvádějí knihkupci.

Vyplynulo to z údajů společnosti NetDirect, která spravuje 47 ze 49 českých e-shopů s knihami.

Knihy objednávají spíše ženy

Loni lidé přes knižní internetové obchody provedli takřka 75 000 objednávek, zatímco v roce 2009 to bylo v tehdy 28 e-shopech zhruba jen 10 000 objednávek.

ČTĚTE TAKÉ:

Knihy na internetu výrazně více objednávají ženy než muži. Například v dosavadním průběhu letošního roku ženy provedly takřka 22 000 objednávek zatímco muži přibližně 12 000.

Lidé více vyhledávají knihy na internetu

Oproti loňskému roku se o 30 procent zvýšilo i vyhledávání knih na internetu. "Mezi nejvyhledávanější tituly v posledním měsíci patří kuchařky, například Poklady klasické České kuchyně. Do top knih se zařadilo také ucelené vydání fantasy ságy Hra o trůny. Absolutním hitem měsíce června se stala kniha Šéf na grilu - 100 receptů Zdeňka Pohlreicha," uvedl Kamil Demuth z internetového srovnávače Heureka.cz. Průměrná cena nabízených knih se oproti květnu snížila o deset korun na současných 280 korun.

Podle tajemnice Svazu českých knihkupců a nakladatelů Marcely Turečkové řada klasických malých kamenných knihkupectví především v menších městech nedokáže čelit konkurenci internetových obchodů a velkých knihkupeckých řetězců a končí.

Roste také obliba e-knih a jejich čteček. Ze zhruba pětimiliardového trhu s knihami tvoří však ty elektronické stále pouhých 0,6 procenta, uvedly před týdnem Lidové noviny.

Lidovky.cz, ČTK

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.