Středa 27. května 2020svátek má Valdemar 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Elon Musk představil další velkolepé plány. Udržitelnou energií chce zásobit svět, začne v Británii

Elon Musk | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elon Musk | foto: ČTK

SAN CARLOS Kalifornská Tesla, proslulá hlavně výrobou elektromobilů, se chce prosadit na trhu s energetikou. Kromě produkce solárních střech, které se vedle aut především věnuje, má její šéf Elon Musk v úmyslu stát se gigantem v poskytování elektřiny, jež má být ekologicky udržitelná.

O licenci už Tesla požádala ve Velké Británii. Miliardář Musk již loni naznačil, že by se toto odvětví mohlo pro společnost stát do budoucna nejvýznamnějším. Cílem Tesly podle jeho slov není „jen sedět a prodávat auta, ale stát se globálním velikánem mezi dodavateli služeb.“ Zároveň chce Musk odlehčit Zemi od problémů spojených se změnami klimatu.

Kromě ekologických aut a solárních řešení je mezi zákazníky Tesly obrovský zájem o energetická skladiště Powerwall, Powerpack a Megapack. Články těchto baterií, které Tesla využívá při výrobě svých elektromobilů, jsou údajně využitelné i pro větrné a solární zdroje a lze v nich snadno ukládat energii, kterou potom mohou spotřebitelé efektivně čerpat. Píše o tom The Telegraph.

V neděli na svém webu proto Tesla představila další významnou novinku. Ač se firma na rozdíl od dalších amerických gigantů jako je Google, Facebook či Apple prezentuje hardwarem jako svým stěžejním produktem, tentokrát přišla se softwarovou platformou Autobidder. Ta má pomoci propojit energetické systémy a maximalizovat využití energie tak, aby s pomocí Autobidderu fungovaly jako spolehlivá elektrárna. Jinými slovy - program má pomoci obnovitelnou energiii ještě zeefektivnit a monetizovat.

„Autobidder je obchodní a kontrolní platforma fungující v reálném čase, která poskytuje správu aktiv a optimalizaci portfolia na základě cen, umožňuje vlastníkům a operátorům konfiguraci provozní strategie maximalizující výnosy podle jejich obchodních cílů a rizikových preferencí,“ napsala Tesla o produktu na svých stránkách. Firma tento produkt využívá již delší dobu, ale až nyní jej oficiálně zveřejnila.

Platforma dokáže tvořit prognózu cen a generování energie, predikovat zatížení sítě, optimalizovat energetický průtok a vytvářet chytré nabídky energie. Autobidder se dá navíc propojit i se zařízeními jiných značek, než je Tesla. Informuje o tom server Czechcrunch.cz.

Muskova elektřina v Evropě

Musk v úterý udělal další krok k tomu, aby se jeho velkolepé plány dostaly blíž k realitě, když Tesla zažádala o povolení poskytovat elektrickou energii ve Velké Británii. Vyhoví-li britské orgány žádosti, automobilce by prozatím bylo umožněno elektřinu na území generovat - před tím, než ji začne dodávat domácnostem či firmám.

Podle odborníků by tento krok mohl být začátkem „revoluce“ v dodávkách energie ve Spojeném Království. Tesla ukázala už v Austrálii, že je schopna vytvářet velice efektivní a ekologicky přívětivá energetická řešení, díky kterým zásobuje relativně levnou energií celé čtvrti.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Zdravotník měří 21. dubna 2020 tlak pacientovi s nemocí covid-19, který je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?