30. srpna 2011 14:10 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ementál obětí silného franku. Výroba skomírá

Švýcarský sýr ementál | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Švýcarský sýr ementál | foto: Shutterstock

BERN/PRAHA Světoznámý švýcarský sýr ementál má problémy. Stal se totiž jednou z obětí silného švýcarského franku. Cena sýra v zahraničí stoupla, což mělo za následek výrazný propad poptávky a tím i výroby tohoto sýru.

Informovala o tom agentura AP. Produkce ementálu klesla už o třetinu a zejména menší výrobci se obávají, že výrobu budou muset omezit jen na pár bochníků denně, aby měli co ukázat alespoň turistům.

ČTĚTE TAKÉ:


Podej ementálu v Severní Americe, kde je známý spíše jako "švýcarský sýr", se drasticky snížil. Kurz franku k dolaru i euru od začátku roku vzrostl o zhruba 20 procent a úměrně tomu klesly příjmy švýcarských firem ze zahraničí. Výrobci v zemi helvétského kžíže jsou přitom závislí na exportu.

Podle Adriana Zehndera, manažera jedné švýcarské mlékárny, jeho firmě už klesly tržby z prodeje ementálu v zahraničí na 5,49 franku (4,79 eura) za kilogram, z loňských 7,80 franku za kilogram. Většinu produkce totiž vyvážejí do USA a Evropy.

"Už se přibližujeme ke zlomové hranici, kterou je výnos 5,30 franku na kilogram. Potom budeme muset skutečně uvažovat o zastavení výroby," dodal Zehnder.

apaAnežka Palková

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.