23. září 2012 11:25, aktualizováno  11:49 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Eurozóna chce zvýšit záchranný fond na 2 biliony eur

Krize eurozóny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krize eurozóny | foto: Shutterstock

Eurozóna plánuje zvýšení kapacity záchranného fondu ESM na dva biliony eur (téměř 50 bilionů korun) ze současných 500 miliard eur (asi 12,5 bilionu korun).

V neděli o tom informoval německý týdeník Der Spiegel. Více peněz má pokrýt případné potřeby Itálie a Španělska, které se během krize v eurozóně dostaly do velkých problémů.

Riziko tak bude menší
Podle německého týdeníku by měl fond nově sloužit zejména k nákupu těch nejrizikovějších dluhopisů, které Španělsko či Itálie vydaly. Nákupu by se prostřednictvím fondu mohli účastnit i soukromí investoři, jejichž riziko by proti současnosti bylo nižší, protože by jej nenesli celé sami.

ČTĚTE TAKÉ

Právě obavy investorů z prohlubování krize v eurozóně stojí za nárůstem nákladů na obsluhu státního dluhu u některých zemí platících eurem. S plány na navýšení kapacity ESM prý souhlasí i jinak skeptičtí Němci.

Konečnou dohodu eurozóny ovšem tentokrát blokují Finové. Ti se domnívají, že takový krok by znamenal obrovský zásah do smlouvy o vzniku záchranného fondu, který by si vyžádal souhlas národních parlamentů.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz