28. dubna 2019 10:46 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Čínská investiční expanze v Česku konečně začne, ironické komentáře ustanou, věří Zeman

Předseda představenstva holdingu CITIC Group Čchang Čen-ming (vlevo). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda představenstva holdingu CITIC Group Čchang Čen-ming (vlevo). | foto:  František Vlček, MAFRA

Peking Čínská společnost CITIC slíbila vyslat projekční týmy kvůli své účasti na PPP projektech v České republice. Novinářům to v neděli v Pekingu řekl prezident Miloš Zeman. Hlava státu věří, že čínská investiční expanze konečně začne. Zeman v minulosti sliboval příliv čínských investic za více než 200 miliard korun, čínské firmy ale dosud v Česku investovaly výrazně méně.

Účast Číny na státních projektech, do kterých se zapojují i soukromí investoři (PPP), nedávno navrhnul premiér Andrej Babiš. Předseda vlády zmínil, že by za pomoci čínských peněz mohly být postaveny některé úseky dálnice D3 vedoucí od Prahy na jih Čech.

Zeman s vedením CITIC jednal ve čtvrtek. Dnes řekl, že s jejím vedením navázal velmi dobré vztahy. V souvislosti s PPP projekty řekl, že „společnost CITIC slíbila, že okamžitě vyšle svoje projekční týmy a že se okamžitě pustí do díla“.

„Jsem velice spokojen s výsledky svého jednání a s tím, že konečně čínská investiční expanze opravdu začne. Myslím si, že některé ironické komentáře, které jsme na toto téma slyšeli v minulosti, ustanou,“ řekl Zeman ke své cestě. Skutečnost, že čínské investice zdaleka nedosáhly slibovaných hodnot, nedávno kritizoval například i premiér Babiš.

Zeman také řekl, že se snažil čínskou investiční expanzi založit na firmě CEFC. Připomněl potíže CEFC v Číně. Hlavní představitel této společnosti byl v Číně vyšetřován kvůli podezření z hospodářské kriminality. „Jsem velice rád, že se nám podařilo nahradit tuto firmu daleko mohutnější firmou, která se jmenuje CITIC,“ řekl Zeman.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz