Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
29. července 2019 14:28, aktualizováno  16:39 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Firma kancléře Mynáře dostala pokutu 40 tisíc za vypouštění odpadních vod do potoka v Osvětimanech

Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha Firma kancléře prezidenta republiky Vratislava Mynáře dostala od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) pokutu 40.000 korun za vypouštění odpadních vod do potoka v obci Osvětimany na Uherskohradišťsku. S odkazem na mluvčí inspekce Janu Jandovou to v pondělí uvedla Česká televize. Rozhodnutí je pravomocné.

„Kontrola neodhalila nedostatky, které by měly významný dopad na hospodárnost a účelnost nakládání s majetkem a peněžními prostředky státu. ČBÚ postupoval podle platných právních předpisů,“ uvedl mluvčí v tiskové zprávě.

Kontroloři se zaměřili na to, jak ČBÚ plnil povinnosti související se správou úhrad z vydobytých nerostů a úhrad z dobývacích prostor, zabývali se ale i nakládáním s majetkem státu a dále náklady na provoz úřadu a investicemi.

Pozitivní výsledek kontroly souvisí podle mluvčího báňského úřadu Bohuslava Machka s opatřeními, která organizace přijala na základě doporučení NKÚ po předchozí kontrole v roce 2001. Zaměstnancům státní báňské správy se také podařilo vytvořit nový informační systém úhrad, dodal Machek.

Jednání prezidentů předcházel uvítací ceremoniál u jednoho z hotelů na Štrbském...
Livia Klausová, Vratislav Mynář a Martin Nejedlý.

Český báňský úřad je ústředním orgánem státní správy se sídlem v Praze. V jeho čele stojí předseda, kterého jmenuje a odvolává vláda. Českému báňskému úřadu je podřízeno osm obvodních báňských úřadů, se kterými dohromady tvoří soustavu orgánů státní báňské správy. Jejich činnost se řídí především zákonem o hornické činnosti, výbušninách a o státní báňské správě.

Státní báňská správa provádí především vrchní dozor, a to nad hornickou činností, činností prováděnou hornickým způsobem, požární ochranou v podzemí, dodržováním pracovních podmínek v hornických organizacích, nakládáním s výbušninami, nakládáním s těžebním odpadem, zajišťováním bezpečného stavu podzemních objektů.

Do působnosti orgánů státní báňské správy patří také například stanovování dobývacích prostorů, vydávání povolení/oprávnění k hornické činnosti, činnosti prováděné hornickým způsobem a k nakládání s výbušninami (v civilním sektoru), ověřování odborné způsobilosti a vydávání příslušných osvědčení a průkazů, vedení evidencí či správa úhrad z dobývacích prostor a z vydobytých nerostů.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...