Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Firma Toyota pro olympiádu v Tokiu dodá 3700 aut, 90 procent elektrických

Toyota (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Toyota (ilustrační foto) | foto: Reuters

Tokio Po nadcházející olympijské hry, které budou v Tokiu na přelomu července a srpna 2020, automobilka Toyota poskytne přibližně 3700 vozidel a dalších prostředků mobility. Zhruba 90 procent z nich má být na elektřinu. Chce tak dosáhnout nejnižších emisí vozových parků pro OH v historii, uvedla společnost v tiskové zprávě.

Po nadcházející olympijské hry, které budou v Tokiu na přelomu července a srpna 2020, automobilka Toyota poskytne přibližně 3700 vozidel a dalších prostředků mobility. Zhruba 90 procent z nich má být na elektřinu. Chce tak dosáhnout nejnižších emisí vozových parků pro OH v historii, uvedla společnost v tiskové zprávě.

Japonský výrobce pořadatelům poskytne kompletní modelovou řadu elektrifikovaných vozů, včetně speciálních verzí některých automobilů a vozidel vyvinutých na podporu olympijských a paralympijských her. Elektrifikované modely zahrnují auta s hybridním elektrickým pohonem, elektromobily poháněné palivovými články, plug-in hybridy Prius a rovněž vozy s bateriovým pohonem. Půjde celkem o 500 vozidel na vodík a přibližně 850 bateriových elektromobilů, které budou tvořit nejrozsáhlejší elektrifikovaný vozový park v historii olympijských her.

Speciálně pro Tokio připravuje Toyota 200 šestimístných elektromobilů, které usnadní dopravu v dějištích soutěží, v olympijské vesnici i na dalších místech her. Druhým olympijským speciálem je elektrický nízkopodlažní autonomní vůz e-Palette s elektrickou rampou pro vozíčkáře. Nejméně desítka těchto vozů s kapacitou 20 osob nebo čtyř invalidních vozíků a sedmi stojících cestujících bude trvale projíždět okruh v rámci olympijské a paralympijské vesnice. Vozidlo Concept-i s charakteristickou siluetou má ambice přilákat ke hrám ještě více pozornosti, protože poslouží jako provozní vozidlo štafety olympijské pochodně a vedoucí vozidlo maratonského běhu.

Aby se předešlo střetům a zmenšilo se riziko případných škod či zranění, budou téměř všechna vozidla vybavena technologiemi preventivní bezpečnosti a inteligentním ultrazvukovým lokátorem, který například pomůže v situacích, kdy řidič omylem sešlápne akcelerační pedál.

Kromě zajištění oficiálního vozového parku podpoří Toyota organizátory her i dalšími vozidly. Bude to například autobus Sora na vodíkové články pro městskou hromadnou dopravu, asistenční prostředky pomáhající zvedat cestující do jejich sedadel nebo prostředky vybavené rampou pro nastupování a vystupování cestujících na vozíku.

Toyota se v roce 2015 podepsáním smlouvy s Mezinárodním olympijským výborem a Mezinárodním paralympijským výborem stala oficiálním celosvětovým partnerem pro mobilitu na roky 2017-2024, pokrývající olympijské a paralympijské zimní hry v Pchjongčchangu 2018 a v Pekingu 2022 a rovněž letní olympijské hry v Tokiu 2020 a v Paříži 2024.

Do mého soukromí nikomu nic není, říká moderátorka Světlana Witowská

Světlana Witowská | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Profesionálka každým coulem, ale také matka… Právě touha strávit se svým synem více času ji před časem přiměla k...

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

SOUTĚŽ: Vyhrajte balíček 12 skvělých pudingů Dr. Oetker
SOUTĚŽ: Vyhrajte balíček 12 skvělých pudingů Dr. Oetker

Kdo by neměl rád puding? Chutná skvěle samostatně, se šlehačkou a čerstvým ovocem, ale i jako náplň do dortů. Navíc je přirozeně bezlepkový. Nyní...