4. března 2009 16:12 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Firmy čekaly na vládu, nekupovaly auta

České firmy za první dva měsíce roku zaregistrovaly meziročně zhruba o třetinu méně osobních aut. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České firmy za první dva měsíce roku zaregistrovaly meziročně zhruba o třetinu méně osobních aut. | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA České firmy za první dva měsíce roku zaregistrovaly meziročně zhruba o třetinu méně osobních aut. Kvůli nim tak i přes růst prodeje privátních aut klesl počet všech registrovaných vozů o deset procent. Podle Svazu dovozců automobilů teď firmy čekají, až začne platit odpočet DPH na firemní auta, který už v úterý schválila sněmovna.

Privátních vozů za leden a únor ve srovnání se stejným obdobím loni přibylo asi deset procent. Výrazně se ale zvýšil počet vyřazených vozidel - z téměř 18.000 aut v lednu a únoru 2008 na letošních 80.000 aut. Naplno se tak nejspíš projevilo šrotovné zavedené v okolních zemích. To potvrzuje i fakt, že podíl vozidel starších deseti let klesl z 30 procent téměř na 20 procent.

Nejvyšší pokles registrací je ale patrný v kategorii autobusů a nákladních automobilů, v obou případech je to téměř 50 procent.

Oživení prodeje osobních aut po propadu způsobeném obavami z hospodářské krize by měla podle expertů přinést novela zákona o DPH. Počítá s tím, že by podnikatelé - plátci daně - při nákupu nového vozu mohli u všech osobních vozů uplatnit odpočet daně z přidané hodnoty. Dosud je to možné jen u aut vybavených pevnou mřížkou.

Pokles prodejů o desítky procent hlásí v posledních měsících většina světových automobilek. V posledních letech byly přitom zvyklé na pravidelné posilování. Teď řada z nich požaduje pomoc od vlád. Státní podporu automobilovému průmyslu už schválily například Španělsko, Rusko, Čína či Spojené státy.

ČTK

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?